207 lat temu, 9 czerwca 1815 roku zakończyły się obrady kongresu wiedeńskiego. Wyznaczyło to kształt i funkcjonowanie Europy na niemal dokładnie sto następnych lat.
Konferencja szesnastu państw europejskich rozpoczęła się we wrześniu roku 1814 i miała na celu wspólną rewizję zmian terytorialnych i politycznych powstałych w przeciągu epoki rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich, szczególnie na terenie państw niemieckich oraz na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Jednym z kluczowych postanowień kongresu było powstanie Świętego Przymierza, które początkowo było sojuszem Prus, Austrii i Rosji zobowiązującym je do kierowania się w polityce zagranicznej i wewnętrznej zasadami religii chrześcijańskiej i sprawiedliwości, a także do wspólnej walki z liberalizmem i ruchami rewolucyjnymi oraz w obronie porządku politycznego ustalonego na kongresie, lecz wkrótce objęło ono wszystkie państwa Europy poza Państwem Kościelnym i Turcją Osmańską.
Kongres wiedeński miał też bardzo istotne znaczenie dla sprawy polskiej. Z Księstwa Warszawskiego zostało wydzielone Wolne Miasto Kraków, reszta została podzielona pomiędzy Austrię (okręg Wieliczki), Prusy (Wielkie Księstwo Poznańskie) oraz Rosję, która z przyznanych jej ziem utworzyła Królestwo Polskie. I choć państwo to miało własną armię, sejm, politykę celną i konstytucję, to wśród narodów Europy ugruntowało się przekonanie że sprawa polska jest wewnętrzną sprawą Imperium Rosyjskiego.
Zobacz również: