286 lat temu, 25 czerwca 1736 roku, otwarto obrady nadzwyczajnego sejmu pacyfikacyjnego.
Jego postanowienia zakończyły wojnę domową jaka miała miejsce po śmierci króla Augusta II Mocnego w 1733 r. Doszło wówczas do podziału szlachty i dwóch odrębnych elekcji.
Na tron polsko-litewski wybrano jednocześnie Augusta III Sasa (syna Augusta II, kandydata konfederacji warszawskiej) oraz Stanisława Leszczyńskiego, wojewodę poznańskiego (kandydata konfederacji dzikowskiej). Przerodziło się to w otwarty trzyletni konflikt zbrojny, zakończony zwycięstwem Augusta III przy wsparciu wojsk obcych, głównie rosyjskich.
Sejm pacyfikacyjny był rodzajem sejmu walnego którego celem było doprowadzenie do pojednania i uspokojenia w kraju. Nadzwyczajny sejm pacyfikacyjny z 1736 roku był jedynym pomyślnie zakończonym sejmem w okresie panowania Augusta III.
Zobowiązał się on do przestrzegania praw i wolności szlacheckich, oraz potwierdził utrzymywanie ustroju Rzeczypospolitej w dotychczasowej postaci. Król przyrzekł także powszechną amnestię i podjęcie działań w celu wycofania wojsk rosyjskich z Rzeczypospolitej. Powołano także komisję, która miała przygotować projekty reform wojskowo-skarbowych na kolejny sejm zwyczajny.
Zobacz również: