674 lata temu, 22 listopada 1348 roku, król polski Kazimierz III i książę świdnicko-jaworski Bolesław II oraz król czeski Karol IV Luksemburski podpisali na zamku w Namysłowie układ pokojowy.
Kończył on wojnę pomiędzy Królestwem Polskim a Królestwem Czech, rozpoczętą w 1345 roku najazdem czeskim na Księstwo świdnickie z rozkazu Jana I Luksemburskiego, poprzednika Karola IV. Na mocy pokoju namysłowskiego obie strony przyrzekły sobie przyjaźń i braterstwo, czeskie długi wobec króla Kazimierza zostały umorzone, a Polska aż do odzyskania ziem zabranych przez Krzyżaków lub Brandenburczyków zachowa neutralność wobec Czech.
Karol IV za to zobowiązał się udzielić Polsce pomocy wojskowej w przypadku wojny między nią a Krzyżakami lub Brandenburczykami. Poza tym Kazimierz Wielki obiecał mu wynagrodzenie w przypadku wsparcia w rewindykacji ziem przez nich zabranych na drodze konfiskaty oraz potwierdzono trwałość sojuszu polsko-węgierskiego.
Co istotne, w dokumencie nie zawiera się zapis o zrzeczeniu się przez Królestwo Polskie roszczeń do Śląska. Kazimierz wciąż nie odpuszczał w dążeniu do odbicia tej dzielnicy, wobec czego poprzez zabiegi dyplomatyczne zablokował włączenie diecezji wrocławskiej do nowoutworzonej przez Czechy archidiecezji praskiej. Dzięki temu, aż do XIX wieku diecezja ta była częścią polskich struktur kościelnych i podlegała Gnieznu.
Zobacz również: