96 lat temu, 24 grudnia 1926 roku, we Lwowie zmarł Dawid Abrahamowicz, polityk i działacz społeczny, związany ze środowiskiem „Podolaków”.
Urodził się w 1839 roku w Targowicy Polnej (ob. obwód iwanofrankiwski Ukrainy) w rodzinie ziemiańskiej o korzeniach ormiańskich. Po ukończeniu gimnazjum w Stanisławowie kształcił się na uczelniach w Niemczech oraz Francji. Od 1863 był dziedzicznym właścicielem rodzinnej Targowicy Polnej oraz kilku innych wsi na Tarnopolszczyźnie i Pokuciu.
Działał w Galicyjskim Towarzystwie Gospodarskim, był kuratorem szkoły rolniczej w pod lwowskich Dublanach, redagował i własnym kosztem wydawał „Czasopismo Rolnicze”. Do galicyjskiego Sejmu Krajowego dostał się w 1863 roku, od roku 1875 był także posłem na parlament Austrii i funkcje te pełnił aż do rozpadu monarchii.
W Sejmie Krajowym był członkiem „Podolaków” – konserwatywnego ugrupowania ziemiańskiego, które postulowało ograniczenie praw Żydów i Ukraińców w Galicji i było przeciwne reformom demokratyzującym prawa wyborcze do Sejmu. Na początku XX wieku „podolacy” stali się ideową podstawą endecji Dmowskiego.
W latach 1919-22 Abrahamowicz był posłem na Sejm RP. Ufundował we Lwowie szkolny zakład wychowawczy dla ubogiej młodzieży, zwany bursą Abrahamowiczów, na który przeznaczył cały swój majątek (wraz z zakupieniem dzieł sztuki na rzecz wawelskiego Zamku Królewskiego po jego odbudowie). Pochowany został na Łyczakowie w grobowcu rodzinnym.
Zobacz również: