Konwój na Kresy [Studio Wschód 19.07.2016]

Już po raz VII uczniowie i wolontariusze z Dolnego Śląska wyruszyli na Ukrainę, by porządkować zapomniane polskie nekropolie. W misji ratowania kresowego dziedzictwa udział wzięło w tym roku ponad 1000 osób. Oprócz dotarcia na ojcowiznę, odnalezienia domów pradziadów i śladów swoich przodków, akcja stała się dla młodych ludzi atrakcyjną formą spędzania wakacji. Dziś nie trzeba do udziału w niej namawiać.

Najnowszy odcinek programu „Studio Wschód” pt. „Konwój na Kresy” pokazuje moment wyjazdu ponad 1000 wolontariuszy na Ukrainę, gdzie przez ponad 10 dni porządkowano zapomniane polskie cmentarze. Udało się w tym roku ocalić od zapomnienia 110 nekropolii. W programie znalazły się relacje z Bród, Nadwórnej, Nowej Uszycy oraz Antoniówki.


Odcinek można obejrzeć online tutaj


Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” dociera na wielkie nekropokie, wojskowe kwatery, ale również na małe wiejskie cmentarze, gdzie nikt od wojny nie zapalił nawet świeczki. Z roku na rok lepiej w tym zakresie, ale trzeba jeszcze wielu działań, by uratować nasze narodowe dziedzictwo od zapomnienia.

– Kresy już czekają na nas, więc po prostu w drogę. Żeby ona była szczęśliwa, żebyśmy spokojnie dojechali i szczęśliwie wrócili – mówiła Beata Pawłowicz z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, podczas pożegnania wolontariuszy, które miejsce miało pod Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu. Następnie kresowy konwój wyruszył do 100 miejscowości na Ukrainie.

Na cmentarzu w Brodach pracowali uczniowie z Jugowa oraz Wschowy. Tutaj pochowani są polscy legioniści, którzy oddali życie za ojczyznę. Wolontariusze zabrali ze sobą ponad 300 metrów biało-czerwonych szarf, by opleść wstęgą każdy z nagrobków. Brody do jedna z największych kwater żołnierskich na Kresach.

– To wspaniałe, że tutaj przyjeżdżacie. Chcieliśmy wam bardzo podziękować – mówi Aleksander Jeleniewski, wicemer Brodów. – Dobrze, że potraficie wychować młodzież w duchu patriotyzmu – dodał samorządowiec, który był pod wrażeniem efektów pracy i zapraszał do swojej miejscowości ponownie.

Nadwórna to miejscowość, w której Polacy żyli od wieków. Teraz przyjeżdżają do niej uczniowie Zespołu Szkół w Pieszycach. Podobnie jak ich opiekunka Bernadetta Szczypka, mają tutaj swoje korzenie. W tym roku wolontariusze rozpoczęli prace od renowacji symbolicznego obelisku ku czci II Żelaznej Brygady Legionów, której żołnierze dowodzeni przez Józefa Hallera w okolicach Nadwórnej wsławili się wyjątkowym męstwem w walkach z Rosjanami w 1914 roku. Obecni mieszkańcy Nadwórnej podziwiają entuzjazm polskich uczniów i są niezwykle wdzięczni za ich inicjatywę i wysiłek.

W Nowej Uszycy od 3 lat pracują gimnazjaliści z Pszenna. Najstarsze mogiły w tej miejscowości mają ponad 200 lat. Wolontariusze upamiętnili również bezimienną mogiłę legionistów, poległych w wojnie z Bolszewikami w 1920 roku.

– Tutaj ziarenko zostało już zasiane, bo jak wyjeżdżamy, to na cmentarz przychodzą mieszkańcy. Są bardzo związani z Polską i Kościołem – opowiada Monika Kornacka-Iwaniec, nauczycielka z Pszenna, która jest opiekunką pracujących tutaj uczniów.

Wolontariusze wspominali ks. Marka Wójcika, który inicjował działanie w Nowej Uszycy i bez którego tutejszy cmentarz zostałby całkowicie zapomniany. Niestety proboszcza nie ma już z nami… Mieszkańcy postanowili, że stworzą w Nowej Uszycy aleję pamięci. I pierwszy krzyż, który na niej stanął, poświęcony jest właśnie księdzu Markowi.

Uczniowie Zespłu Szkół Alternatywnych w Kłodzku co roku odwiedzali Żydaczów, gdzie porządkowali polską nekropolię. Ale wokół znajduje się sporo wiejskich cmentarzy. I właśnie w tym roku dotarli do Antoniówki. Jeden z mieszkańców wskazał wolontariuszom miejsce, gdzie znajdują się mogiły Polaków. Powstała później koncepcja zrobienia mini-lapidarium. Po jego stworzeniu odbyła się specjalna uroczystość z poświęceniem krzyża. Uczestniczył Damian Pankowiak, proboszcz parafii w Brzozdowcach.

– Oby więcej takich ludzi, którym nie będzie obojętna ich przyszłość – mówił Proboszcz.


Odcinek można obejrzeć online tutaj


Więcej w najnowszym odcinku Studia Wschód…

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, pt. „Konwój na Kresy” został wyemitowany 19 lipca o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka dzień później (w środę 29 czerwca) na tym samym kanale o godz. 21.15. Odcinek jest dostępny również w Internecie, a można go obejrzeć tutaj. Przypominamy ponadto, że reportaże Studia Wschód, można oglądać także w środy na TVP Polonia.

Lista pozostałych odcinków dostępna jest tutaj (wraz z opisami poszczególnych reportaży).