Korzec i Międzyrzecz Korecki (MPOOZ 2018)

Wzorem lat ubiegłych grupa naszych licealistów udała się na Ukrainę by w ramach IX akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” ratować polskie nekropolie pozostawione na Kresach Wschodnich. Grupa w składzie: Nel Dembna, Alina Garbiec, Oliwia Malec, Jędrzej Rakowski, Michał Łacina oraz radny Marek Malinowski, pracowała w miejscowości Korzec w dniach 3-12 lipca na tamtejszym polskim cmentarzu.

Najważniejszym zadaniem do wykonania w tym roku było dla nas odnowienie grobu legionistów, poległych w wojnie polsko – bolszewickiej  roku 1920. Wspólnie z radnym Markiem Malinowskim i młodzieżą udało się odnowić pomnik, a także go obmurować i pomalować. Odnowiony został także krzyż upamiętniający żołnierzy. Na wszystkich grobach na cmentarzu zostały powieszone biało-czerwone wstęgi. Pokoszona została niezwykle gęsta trawa na całej powierzchni cmentarza. Odnowiona została elewacja przy murku do wejścia do kaplicy cmentarnej w Korcu. Odnowiono i obkopano groby na zapomnianych grobach. Odnowione zostały inskrypcje i litery na płytach nagrobnych.

Dzięki staraniu grupy udało się także odnowić i pomalować kolejną bramę wejściową na cmentarz w Korcu. W Międzyrzecu Koreckim udało się zachować stan z roku poprzedniego i odnowić teren cmentarza. Jest to niezwykle trudne ze względu na teren w jakim on się znajduje. Niezbędny jest tutaj niestety sprzęt ciężki.

Ponadto 8 lipca, grupa wzięła udział w uroczystej mszy świętej, w katedrze łuckiej, w 75 rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu. Młodzież z naszego liceum, wspólnie z opiekunami, wzięła udział w uroczystej liturgii z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Po mszy delegacja udała się na uroczysty obiad z udziałem Prezydenta.

W drodze powrotnej przyszedł czas na zwiedzanie Lwowa. Wyjazd był szansą na szersze poznanie historii Kresów, a także kontakt z tamtejszą Polonią. Opiekunem grupy jest nauczyciel historii Przemysław Strzelec.

Na cmentarzach

Po pracy