128 lat temu, 17 grudnia 1894 roku, miasto Kraków nadało tytuł honorowego obywatela Kazimierzowi Badeniemu – Namiestnikowi Galicji i przyszłemu premierowi Austrii.
Badeni urodził się w Surochowie na Podkarpaciu w 1846 roku w rodzinie szlacheckiej herbu Bończa o rodowodzie włoskim. Politycznie należał do ruchu konserwatywnego Galicji, swoją karierę urzędniczą zaczynał od starostwa w Żółkwi, potem Rzeszowie i Krakowie. Zasiadał w Sejmie Krajowym od jego II do IX kadencji, a w latach 1888-95 był Namiestnikiem Galicji.
Na stanowisku tym starał się ostudzać polsko-ukraiński konflikt narodowościowy w Małopolsce Wschodniej, czemu miało służyć porozumienie z politycznymi przedstawicielami ukraińskimi, nazywane „nową erą”, lecz niektórzy z nich uważali motywacje Badeniego za antyukraińskie. Jako namiestnik zaangażował się w lwowską wielką wystawę krajową (1894), rozwijał szkolnictwo oraz ostro zwalczał powstający w Galicji ruch ludowy i socjalistyczny.
Przez dwa lata (1895-97) był premierem Przedlitawii, czyli austriackiej części dualistycznej monarchii Habsburgów. Jego rząd upadł po zrównaniu praw języka czeskiego z niemieckim w Czechach w wyniku oporu niemieckich i socjalistycznych środowisk w parlamencie. Opozycja została usunięta za pomocą policji, co wywołało zamieszki wśród ludności robotniczej Wiednia i doprowadziło do jego dymisji.
Chorował na cukrzycę, zmarł w 1909 roku na stacji kolejowej Krasne w trakcie powrotu z leczenia w Karlowych Warach.
Zobacz również: