Coraz więcej naszych Rodaków mieszkających na Ukrainie interesuje się postacią, Ignacego Jana Paderewskiego wielkiego Polaka z Kresów. Szczególnie na Podolu, czci się pamięć o człowieku, który rozsławił tę krainę w całym świecie. Dzieciństwo Paderewskiego upłynęło w Kuryłówce niewielkiej wsi koło Chmielnika, 60 kilometrów od Winnicy.
Jego ojciec Jan Paderewski był rządcą w majątku, należącym do dwóch hrabiowskich rodzin – Iwanowskich i Orłowskich. Po zabytkowym pałacu, w którym mieszkała rodzina Paderewskich nie ma już śladu. Został zburzony w 1917 roku. Pamięć o wielkim Polaku pielęgnują uczniowie i nauczyciele wiejskiej szkoły w Kuryłówce. Kilka lat temu urządzono obok szkoły muzeum poświęcone najznamienitszemu przedstawicielowi tej miejscowości.
Na lekcje historii przyjeżdżają coraz częściej delegacje również z Polski. Odwiedzają wówczas odnowiony niedawno na starym, polskim cmentarzu nagrobek matki Ignacego – Polikseny z Nowickich, która zmarła tuż po urodzeniu syna. W ostatnich miesiącach do Kuryłówki zaczęły docierać wiadomości o zamiarze zlikwidowania wiejskiej szkoły. Zagrożony jest również byt muzeum Ignacego Jana Paderewskiego – chyba jedynej takiej placówki na Ukrainie. Mieszkańcy Kuryłówki już teraz rozpaczliwie szukają pomocy, również w Polsce.
Aby uratować zebrane tak mozolnie eksponaty trzeba naprawić natychmiast cieknący dach. Czcząc kolejną – w tym roku 156. – rocznicę urodzin wielkiego kuryłowianina, dzieciaki jak zwykle zapaliły znicze przy znajdującym się przed szkołą pomniku Paderewskiego i na grobie jego matki – Polikseny z Nowickich. Przed nasza kamerą zadały pytanie – co zrobić, aby ocalić dla kolejnych pokoleń mieszkańców Kuryłówki – legendę Ignacego Jana Paderewskiego .
Grażyna Orłowska-Sondej
TVP Wrocław
O pomoc dla muzeum i szkoły apeluje Swietłana Bondar – wieloletnia nauczycielka historii:
https://youtu.be/pWRcaUqnG4E
O Paderewskim nie zapominają również dzieci ze szkoły w Kuryłówce:
https://youtu.be/tJUKfReTid0
Obejrzyj również reportaż Studia Wschód: