Kresowo we Wrocławiu [Studio Wschód 31.05.2016]

Podobnie jak przed tygodniem, w programie Studio Wschód reportaż z VII Koncertu Kresowego, który odbył się na wrocławskim Rynku w dniach 20-21 maja. Odcinek pt. „Kresowo we Wrocławiu” wyemitowany został wczoraj na antenie TVP3 Wrocław, a już dzisiaj o godz. 21.15 jego powtórka na tym samym kanale.

Przez dwa dni (20-21 maja) na wrocławskim Rynku królowały Kresy. W mieście, które z dawnymi polskimi ziemiami jest szczególnie związane, panowała niesamowita atmosfera. Wielka kresowa rodzina spotkała się, by wspólnie biesiadować, rozmawiać, wspominać dawne czasy i kultywować narodowe tradycje. Podczas VII Koncertu Kresowego wystąpiły zespoły z Białorusi i Ukrainy (Głos Duszy, Barwinok i Podolski Kwiat), swój repertuar zaprezentował UMCS z Lublina, a patriotyczne pieśni zaśpiewał bard Maciej Wróblewski.
Wiele starszych osób, które urodziły się jeszcze na Kresach przekonało się po raz kolejny, że młodzież nie siedzi z założonymi rękoma. Na koncertowej scenie podsumowano przygotowania do akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Już 2 lipca ponad tysiąc wolontariuszy wyjedzie do 110 miejscowości na Ukrainie, by porządkować polskie cmentarze, spotkać się z rodakami spoza Rzeczpospolitej i odwiedzić rodzinne strony swoich przodków.

O koncercie kresowym we Wrocławiu traktuje również poprzedni odcinek programu (pt. Strażnicy polskiej historii). Przeczytaj o nim i obejrzyj go tutaj.

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, pt. „Kresowo we Wrocławiu”, został wyemitowany 31 maja o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka dzień później (w środę 1 czerwca) na tym samym kanale o godz. 21.15. Odcinek jest dostępny również w Internecie, a można go obejrzeć tutaj. Przypominamy ponadto, że reportaże Studia Wschód, można oglądać także w środy o godz. 18.25 na TVP Polonia.

Lista pozostałych odcinków dostępna jest tutaj (wraz z opisami poszczególnych reportaży).
Czytaj również:

Spis 110 kresowych miejscowości, w których będziemy porządkować polskie cmentarze

Lista wpłat w ramach akcji „złotówka” (już ponad 200 dolnośląskich szkół i organizacji wsparło finansowo porządkowanie mogił)