Krótka historia napoleońskiego księstwa w Kurlandii

You are currently viewing Krótka historia napoleońskiego księstwa w Kurlandii

Równo 210 lat temu, 20 grudnia 1812 roku, zlikwidowane zostało Księstwo Kurlandii, Semigalii i Piltynia.

Jednostka ta powstała w lipcu tego roku. Cesarz Francuzów, przebywając w Wilnie, snuł plany dalszego zaprowadzania swojego ładu i porządku na Starym Kontynencie po udanej jak na razie inwazji na Rosję. Wśród nich figurowała koncepcja odtworzenia Księstwa Kurlandii i Semigalii – państwa rządzonego przez dynastię Kettlerów, będącego lennem Rzeczypospolitej oraz anektowanego przez Rosję na drodze rozbiorów pod koniec XVIII wieku.

W ciągu dwóch tygodniu po wydaniu deklaracji o restytucji państwa wojska francuskie dotarły do Kurlandii. 20 lipca rosyjski gubernator Fiodor Sivers wraz ze swoją administracją opuścili Mitawę, stolicę guberni i z początkiem sierpnia Francuzi proklamowali Księstwo Kurlandii, Semigalii i Piltynia.

Objęło ono cały obszar utworzonej przez Rosjan po rozbiorach guberni kurlandzkiej. Na czele administracji stanął Karl von Medem, kurlandzki szlachcic, a stanowisko prokuratora powierzono Georgowi von Engelhardtowi. Dopiero w październiku Księstwo doczekało się własnego generała-gubernatora, mianowicie Jacques’a de Campredona, dowodzącego wojskami inżynieryjnymi w korpusie Macdonalda podczas nieudanego oblężenia Rygi.

Księstwo zakończyło swoje istnienie z powodu wycofania się Francuzów znad Bałtyku po zdradzie generała Yorcka, dowódcy pruskiego kontyngentu posiłkowego, który zawarł rozejm z Rosją i przeszedł na stronę koalicji antyfrancuskiej.

Zobacz również: