79 lat temu, 3 listopada 1943 roku, rozpoczęła się niemiecka Aktion Erntefest (Operacja Dożynki).
Był to kryptonim akcji przeprowadzonej w dniach 3–4 listopada na terenie dystryktu lubelskiego w Generalnym Gubernatorstwie. Rozkaz natychmiastowej likwidacji Żydów wydał Reichsführer-SS Heinrich Himmler. Była to bezpośrednia reakcja na zbrojny bunt więźniów w obozie zagłady w Sobiborze.
Tego dnia w obozach na Majdanku, w Poniatowej, w Trawnikach oraz w innych obozach w dystrykcie lubelskim wymordowano niemal wszystkich więźniów pochodzenia żydowskiego. Zginęło łącznie ok. 42 tysiące osób. Przy życiu pozostawiono kilka tysięcy więźniów zatrudnionych na lotniskach w Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach oraz w zakładach Heinkla w Budzyniu pod Kraśnikiem.
W Majdanku spośród kilkunastu tysięcy ludzi przeznaczonych na śmierć przy życiu pozostawiono około 300 kobiet i 300 mężczyzn, którzy musieli posortować odzież po pomordowanych. W połowie kwietnia niemal wszyscy zostali wysłani do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zabito ich w komorze gazowej.
W grupie zamordowanych znajdowało się około 8,1 tys. więźniów Majdanka, w tym 1660 kobiet. Pozostali straceni byli więźniami innych obozów z terenu Lublina. Łącznie na Majdanku rozstrzelano wtedy około 18 tys. osób, podczas gdy w Poniatowej zamordowano ok. 15 tys. Żydów.
Zobacz również: