Ksiądz Godlewski, działacz narodowy Białorusi

Równo 80 lat temu, 24 grudnia 1942 roku, w Małym Trościeńcu pod Mińskiem zginął ksiądz Wincenty Godlewski, białoruski wydawca, dziennikarz i polityk narodowy.

Urodził się w 1888 roku w Szuryczach (ob. obwód grodzieński Białorusi), uczył się w wileńskim seminarium oraz na akademii duchowej w Petersburgu. Po uzyskaniu tytułu magistra teologii w 1916 roku pełnił posługę wikariusza w katedrze mińskiej, był jednym z pierwszych księży, którzy wprowadzili język białoruski do obrzędów Kościoła. W okresie rewolucji w Rosji uczestniczył w zjeździe białoruskiego duchowieństwa oraz założył białoruską partię chadecką.

W grudniu 1917 roku był delegatem na Zjeździe Wszechbiałoruskim i zasiadał w Radzie Białoruskiej Republiki Ludowej. Dzięki staraniom księdza Godlewskiego w Mińsku powstało pierwsze w pełni białoruskojęzyczne seminarium duchowe. Trafił potem na posługę do Nieświeża oraz Żodziszek na Grodzieńszczyźnie.

W 1922 roku znalazł się w Białoruskim Komitecie Narodowym powołanym w Wilnie. Wśród swoich wiernych propagował białoruską świadomość narodową, za co władze polskie oskarżyły go o szerzenie działalności rewolucyjnej i skazały na dwa lata więzienia. W latach 30. wydał podręcznik o historii chrześcijaństwa i przekład Nowego Testamentu.

Po 1939 roku w strefie okupacji niemieckiej, od 1941 roku organizował szkoły i konspirację narodową na Białorusi, za co miński oddział służby bezpieczeństwa go aresztował i rozstrzelał.

Zobacz również: