Litwa obniży VAT przez Polskę?

You are currently viewing Litwa obniży VAT przez Polskę?

Mieszkańcy Litwy masowo dokonują zakupów w Polsce, gdzie żywność jest zdecydowania tańsza. Zaniepokojone takim obrotem spraw władze naszych sąsiadów zamierzają obniżyć podatek VAT na część produktów.

Litewski parlament wstępnie zaakceptował obniżkę podatku VAT na świeże mięso oraz ryby: z 21 do 5 proc. Ale politycy zamierzają iść jeszcze dalej i wkrótce przedstawić propozycję zmniejszenia podatku również na produkty mleczne, chleb, mąkę i warzywa.

Towary z Polski już od dłuższego czasu są korzystne cenowo dla Litwinów. Nasi sąsiedzi przekonali się o tym zwłaszcza po przyjęciu przez ich kraj waluty Euro. W skutek sytuacji na europejskich rynkach i zmianach w kursach walut, w ostatnich tygodniach mieszkańcy Wilna i okolic masowa zaczęli przyjeżdżać do przygranicznych miast polskich na zakupy. Powstały już nawet regularne linie przewozowe, dzięki którym można każdego dnia pojechać do Suwałk czy innych miejscowości. Ponadto przedsiębiorcy z Litwy obawiają się, że polska żywność wkrótce całkowicie zaleje ich rynek. Chodzi przede wszystkim o nabiał.

Szacuje się, że podobne produkty w Polsce są tańsze nawet o 30 proc. niż na Litwie. Hitem w sieci było ostatnio zdjęcie jednej z Litwinek, która pochwaliła się innym internautom, ile zdołała kupić za 50 euro w naszym kraju. Według dziennika „Veidas” do Suwałk przyjeżdża każdej soboty nawet 20-30 tys. Litwinów.