Losy jednego z polskich Habsburgów

You are currently viewing Losy jednego z polskich Habsburgów

Karol Olbracht Austriacki, arcyksiążę, oficer i właściciel dóbr w Żywcu, urodził się w Puli (ob. Chorwacja) 18 grudnia 1888 roku – 134 lata temu.

Był synem Karola Stefana z linii cieszyńsko-żywieckiej (tzw. polskiej) dynastii habsburskiej, oficera austriackiej floty oraz potencjalnego kandydata państw centralnych na tron Królestwa Polskiego w 1918 roku. Wiedeńską Wojskową Akademię Techniczną ukończył w 1910 roku i w stopniu porucznika został skierowany do artylerii ciężkiej.

Podczas I wojny światowej służył na froncie rosyjskim i włoskim. Do Wojska Polskiego przeszedł na początku 1920 roku z zachowaniem stopnia pułkownika i w okresie wojny z bolszewikami dowodził twierdzą grudziądzką. W latach międzywojennych zajmował się sprawami administracji rodowego majątku w Żywcu.

We wrześniu 1939 roku zgłosił się ponownie na służbę, lecz z racji zaawansowanego wieku nie został przyjęty. Niemcy aresztowali go w Żywcu na samym początku okupacji i uwięzili w Cieszynie oraz Krakowie. Podczas przesłuchań był torturowany, Niemcy tak brutalnie go pobili, że doznał paraliżu połowy ciała oraz stracił wzrok w jednym oku. Mimo to nie złamał się i odmówił podpisania volkslisty.

Alicja, jego żona, przez całą wojnę współpracowała z polskim podziemiem. Przez krótki czas Habsburgowie mieszkali w Krakowie, po czym w 1946 roku wyemigrowali do Szwecji, gdzie Karol zmarł pięć lat później.

Zobacz również: