Związek Sowiecki był państwem wysoce nie wydolnym gospodarczo. Eksperyment stworzenia totalitarnego państwa o gospodarce centralnego planowania doprowadził do wielokrotnych klęsk głodu. Największe śmiertelne żniwo zebrały one w Kazachstanie, zachodniej Syberii, Kubaniu a w szczególności w zestawieniu ilości ofiar do powierzchni terenu na sowieckiej Ukrainie w latach 30-tych ubiegłego wieku.
Ludzie z głodu umierali w domach, na drogach czy też na samych polach, gdzie za zerwanie pozostałych po żniwach kłosów zboża groziła kara śmierci bądź zesłanie do łagru. Głód był tak wielki, że szerzyły się akty kanibalizmu, ludzie wycieńczeni z niedożywienia nie mieli sił aby pochować swoich bliskich. To do czego doprowadzał skrajny głód jest nie do wyobrażenia, ludzie odchodzili od zmysłów.
Film naszego autorstwa opowiadający o historii Hołodomoru
ZSRR przeżywał kilka klęsk głodu między rokiem 1921 a 1947, jednak tylko w latach 30-tych XX wieku Hołodomor pochłonął nie mniej jak 3 miliony ofiary na sowieckiej Ukrainie oraz ponad 4 miliony w Rosji sowieckiej i Kazachstanie. Zginęło wówczas również około 60 tysięcy Polaków, którzy po traktacie ryskim pozostali na sowieckiej Ukrainie.
Skrajnie wygłodzone dzieci w trakcie Wielkiego Głodu. Fot. domena publiczna
Zobacz również: