103 lata temu, 22 listopada 1919 roku, uchwała rządu polskiego nadała Uniwersytetowi Lwowskiemu imię króla Jana Kazimierza, jego założyciela.
UJK był w odrodzonej Polsce jedną z największych i także najbardziej zasłużonych dla świata nauki uczelni. To właśnie tutaj powstały słynne szkoły koncepcyjne matematyki, filozofii, antropologii, zoologii czy geografii. Uniwersytet Jana Kazimierza gościł w swoich murach w charakterze wykładowców uczonych krajowej i światowej sławy, prace publikowane przez uczelnię i na uczelni także nieraz zyskiwały międzynarodowe uznanie.
W okresie międzywojenny Uniwersytet zajmował aż 12 budynków rozsianych po całym Lwowie. Składał się z pięciu wydziałów: Teologicznego, Lekarskiego, Prawa, Humanistycznego oraz Matematyczno-Przyrodniczego. Nieraz odznaczał się innowacją: powstały w 1936 roku przy wydziale prawniczym Kurs Prawa Lotniczego był jedynym takim w ówczesnej Europie.
Jeszcze w pierwszej połowie lat 20. nieco ponad 1/3 ze studentów uczelni miała pochodzenie żydowskie, z czego wynikały protesty przeciwko próbie wprowadzenia zasady numerus clausus. Władze Uniwersytetu dopuściły także do powstania getta ławkowego.
Po upadku Polski jesienią 1939 roku i nadejściu okupacji sowieckiej do Lwowa, Uniwersytet został poddany sowietyzacji, a w lutym 1940 roku jego nazwę zmieniono na Uniwersytet im. Iwana Franki. Uczelnia zachowała ten patronat do dziś.