Każdy, kto był we Lwowie z pewnością odwiedził pomnik Adama Mickiewicza, na którym do dziś widnieje tylko polski napis, ale na pewno każdy wie, gdzie był?
Polakowi, i nie tylko, plac, na którym jest pomnik, kojarzy się wyłącznie z Adamem Mickiewiczem. Jego pomnik, więc nazwa placu na jego cześć wydaje się oczywista i dla większości musi mieć polski rodowód. Okazuje się, że dzieje placu są bardziej skomplikowane.
Pomnik Adama Mickiewicza
Na początku XIX wieku postanowiono zburzyć mury miejskie Lwowa i wytyczyć ulice w formie ringu. Od razu należy obalić tezę, że Lwów wzorował się na Wiedniu, skoro ring wiedeński powstawał od 1848 roku. Na południe od katedry rzymskokatolickiej wytyczono plac, który nosił nazwę Ferdynanda. Już na planie Lemberg mit seinen Vordstadten in Jahre 1844, oczywiście z tego samego 1844 roku, możemy odczytać tę nazwę. Ostatnim planem, który zachował taką nazwę jest Plan von Lemberg z 1863 roku. Na kolejnym planie z 1871 roku, który nosi nazwę Plan Kr. Stoł. Miasta Lwowa z uwzględnieniem nowych nazw ulic i placów, widnieje już nazwa plac Maryacki.
Plac Adama Mickiewicza (dawniej Ferdynanda; Maryacki). Widok za dnia.
Taką nazwę dzierżył on do końca bytności Polaków we Lwowie. W 1947 roku Rosjanie wydali swój plan miasta pod nazwą План г. Львова, na którym już mamy do czynienia z obecną nazwą plac Adama Mickiewicza.
Plac Adama Mickiewicza (dawniej Ferdynanda; Maryacki). Widok nocą.
Powód zmiany był prozaiczny. Plac Maryacki odnosił się do kolumny Najświętszej Maryi Panny, która stała naprzeciwko pomnika Mickiewicza i to długo przed nim. Religijna nazwa nie odpowiadała Sowietom, więc na podstawie podobnego skojarzenia, czyli od pomnika, który na tym miejscu stoi, nazwali plac na cześć polskiego wieszcza.
Paweł Szafrański