218 lat temu, 29 września 1804 roku, w wołyńskim Halczyńcu urodził się Michał Czajkowski, znany także jako Sadyk Pasza.
Pochodził z rodziny Stanisława, podkomorzego żytomierskiego. Uczestniczył w powstaniu listopadowym na czele oddziału kozaków w pułku jazdy generała Różyckiego. Wyemigrował do Paryża gdy powstanie upadło i w 1837 roku debiutował poetyckimi „Powieściami kozackimi”.
Do Konstantynopola przybył na polecenie księcia Adama Czartoryskiego, mianowany przez niego na szefa Agencji Głównej Misji Wschodniej Hotelu Lambert. W imieniu księcia zakupił w pobliżu miasta nieuprawianą ziemię, na której dzięki działalności księży lazarystów zaczęła powstawać wieś. Pierwszą chatę poświęcono 19 marca 1842 roku, a samą osadę nazwano na cześć księcia Adampolem.
Czajkowski osiedlał tam głównie byłych powstańców listopadowych, lecz także Polaków służących w armii rosyjskiej, wykupionych z osmańskiej i czerkieskiej niewoli. W 1850 roku oficjalnie wstąpił na służbę turecką i przyjął islam. Przyjął imię Mehmed Sadyk Effendi, lecz mimo zmiany wyznania pozostał wierny sprawie polskiej. Służbę zakończył dymisją w 1872 roku, sułtan przyznał mu emeryturę.
Jeszcze tego samego roku dzięki carskiej amnestii znalazł się w Kijowie i przeszedł znów na prawosławie. Głosił pojednanie z Rosją oraz zjednoczenie Słowian, lecz nie zyskał posłuchu. Osiadł we wsi Borki i w wieku 82 lat zastrzelił się.
Zobacz również: