W niewielkiej Kuryłówce na Podolu legenda o Ignacym Janie Paderewskim wciąż trwa. Jest jednak zagrożona po pożarze pamiątkowej szkoły, w której znajduje się muzeum poświęcone wybitnemu Polakowi. O rodzinnej wsi wielkiego kompozytora i męża stanu, a także mogile jego matki Polikseny, nie zapomina Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Motocykliści, którzy dbają o narodowe miejsca pamięci rozsiane na Kresach, na swoim szlaku mają również Kuryłówkę. To tam, w listopadzie 1860 roku, na świat przyszedł Ignacy Jan Paderewski, jeden z ojców niepodległej Polski. Dzisiaj w tej niewielkiej podolskiej wsi znajduje się muzeum poświęcone kompozytorowi, a także grób jego matki Polikseny. Strażnikami legendy o Paderewskim są uczniowie tutejszej szkoły, które doskonale znają historię wybitnego Polaka. Podczas ważnych rocznic zapalają znicze pod tablicą na jego cześć. Dbają również o mogiłę Polikseny Paderewskiej z domu Nowickiej, która wydała na świat wielkiego syna narodu polskiego.
Czytaj również: W obronie pamięci o Paderewskim…
W sierpniu 2017 roku w Kuryłówce gościli członkowie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Odwiedzili ono muzeum, spotkali się z uczniami i opiekunami tutejszej szkoły, a także złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą ku czi Paderewskiego i na mogile jego matki. Motocykliści od lat przemierzają Kresy śladami wielkiej polskiej historii. Jako przyjaciele akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” porządkują stare i zapomniane cmentarze, na których spoczywają nasi przodkowie.
Teraz motocykliści planują zaangażować się w pomoc w odbudowaniu szkoły, w której mieści się muzeum wybitnego Polaka. Prowadzimy zbiórkę w tym celu, pojawiły się już pierwsze wpłaty. Szczegóły tutaj.
Zdjęcia z pobytu motocyklistów w Kuryłówce
fot. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
Poniżej reportaż z Kuryłówki (od połowy programu):
https://www.youtube.com/watch?v=k7dFMnqCKwU&t=1055s