Naczelnik Państwa, czyli kim była pierwsza głowa II RP

You are currently viewing Naczelnik Państwa, czyli kim była pierwsza głowa II RP

Dekret Józefa Piłsudskiego, dowódcy naczelnego wojsk polskich, powołujący urząd Naczelnika Państwa jako najwyższego organu władzy reprezentacyjnej Rzeczypospolitej, został ogłoszony 22 listopada 1918 roku – 104 lata temu.

Nazwa urzędu wprost nawiązywała do funkcji Tadeusza Kościuszki podczas insurekcji w 1794 roku. Piłsudski sam objął to stanowisko, początkowo w trybie tymczasowym, a po zatwierdzeniu go na tym stanowisku przez sejm w lutym 1919 roku jako pełnoprawny Naczelnik Państwa. Dekret ten faktycznie wprowadzał ustrój republikański w odrodzonej Polsce.

Urząd Naczelnika Państwa był najwyższym stanowiskiem władzy cywilnej i wojskowej w państwie. Był Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, jego zadaniem był powoływanie premiera rządu oraz jego ministrów, jego podpisu wymagały wszystkie projekty ustawodawcze. Był to więc urząd, którego podstawowe uprawnienia odpowiadały głowie państwa w formie prezydenta. Po uformowaniu się Sejmu Ustawodawczego w lutym 1919 roku, Piłsudski złożył pełnię władzy na ego ręce, lecz parlamentarzyści powierzyli mu dalsze pełnienie tej funkcji na prawach Małej Konstytucji.

Po przyjęciu nowej Konstytucji w marcu 1921 roku, Naczelnik Państwa miał nadal pełnić swe prawa i obowiązki do czasu wyboru Prezydenta RP. 11 grudnia 1922 roku na urząd ten zaprzysiężony został Gabriel Narutowicz. Zgodnie z prawem, Józef Piłsudski złożył władzę Naczelnika na jego ręce trzy dni później.

Zobacz również: