Mieczysław Rybczyński, inżynier hydrotechnik i kierownik Ministerstwa Robót Publicznych II RP urodził się w Stanisławowie 149 lat temu – 20 listopada 1873 roku.
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowo-Wodnej lwowskiej politechniki z 1897 roku, podczas studiów angażował się w tajny polski ruch niepodległościowy. Przez krótki czas zajmował się budową kolei, a w latach 1899-1918 pracował w Państwowej Dyrekcji Budownictwa Wodnego w Galicji, osiągając posadę szefa departamentu wodnego we Lwowie. W tym czasie doprowadził do uregulowana biegów dopływów górnej Wisły i Dniestru oraz Stryja, Świcy i Bystrzycy.
Jako członek lwowskiej straży obywatelskiej brał udział w walach z Ukraińcami o miasto. W lutym 1919 roku zaczęła się jego działalność w ramach Ministerstwa Robót Publicznych, trzy lata później stanął na jego czele w rządzie Juliana Nowaka, później także w gabinecie ministrów Władysława Grabskiego (1925) oraz Aleksandra Skrzyńskiego i Wincentego Witosa (1926).
Na początku lat 20. prowadził konsultacje z Liga Narodów nt. rozwoju polskich dróg wodnych i włączenia ich w system europejski, doradzał także później przy budowie miasta i portu Gdynia. Często był wyznaczany jako rzeczoznawca projektów regulacji rzek w Polsce, odznaczał się uwzględnianiem przy tym ogólnych interesów kraju i państwa oraz czysto ekonomicznej strony przedsięwzięcia.
Zmarł w 1937 roku w Warszawie, pochowany na Powązkach.
Zobacz również: