Najzdolniejszy urzędnik galicyjskiego Namiestnictwa

You are currently viewing Najzdolniejszy urzędnik galicyjskiego Namiestnictwa

16 grudnia 1911 roku, 111 lat temu, we Lwowie zmarł Bronisław Łoziński, historyk prawa, publicysta oraz radca Namiestnictwa Galicji.

Urodzony w 1848 roku w Smolnicy (ob. wieś graniczna w obwodzie lwowskim Ukrainy), absolwent gimnazjów w Samborze oraz Lwowie. Wykształcenie w dziedzinie prawa zdobył na Uniwersytecie Lwowskim, doktor w 1872 roku. Do roku 1884 pracował w Wydziale Krajowym, po czym znalazł się w Namiestnictwie osiągając urząd radcy.

Uchodził za jednego z najlepszych urzędników pracujących w Namiestnictwie w latach sprawowania tego urzędu przez Filipa Zaleskiego i Kazimierza Badeniego (1883-95). W tym okresie jako specjalista w dziale nauk prawno-państwowych uczestniczył w pracach lwowskiej Państwowej Komisji Egzaminacyjnej.

Spod jego ręki wyszły liczne prace naukowe traktujące m.in. o historii nowożytnego prawa polskiego oraz prawa administracyjnego i cywilnego. Szczególnie przyglądał się ówczesnym galicyjskim instytucjom prawnym oraz genezie powstania krakowskiego 1846 roku. Opowiadał się za wprowadzeniem zmian w prawie administracyjnym i karnym dotyczących zapobiegania stosowania przemocy i brutalności wobec zwierząt.

Władze galicyjskiej autonomii zlecały mu też opracowywanie projektów ustaw. Od 1896 roku współpracował z krakowską Akademią Umiejętności w charakterze korespondenta. Był ojcem profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, geografa i geologa Walerego Władysława Łozińskiego.

Zobacz również: