83 lata temu, 22 września 1939 roku, odbyła się wspólna sowiecko-niemiecka parada w Brześciu Litewskim.
Niemiecki XIX Korpus Pancerny pod dowództwem Heinza Guderiana zajął miasto 17 września. Do Brześcia zbliżyły się także oddziały sowieckiej 29. Brygady Pancernej pod dowództwem Siemiona Kriwoszeina – zgodnie z postanowieniami Paktu Ribbentrop-Mołotow Brześć nad Bugiem znajdował się w strefie interesów ZSRS. Niemcy podjęli więc decyzję o opuszczeniu miasta i przekazaniu go Sowietom. Przejęcie Brześcia przez Armię Czerwoną miało być poprzedzone wspólną niemiecko-sowiecką paradą.
Według wstępnego porozumienia, żołnierze niemieccy i radzieccy mieli przemaszerować przed swoimi dowódcami, po defiladzie miała nastąpić zmiana flagi, oraz miały być odegrane hymny Niemiec i ZSRS. Sowieci ostatecznie do defilady oddelegowali jedynie 4 batalion z 29 Brygady Pancernej.
Parada odbyła się na ulicy Unii Lubelskiej, rozpoczęła się o godzinie 16 i trwała ok. 45 minut. Żołnierze Wehrmachtu i czerwonoarmiści paradowali przed tzw. „trybunami zwycięstwa”, hojnie przyozdobionymi swastykami oraz czerwonymi gwiazdami.
Defiladę odebrali wspólnie Guderian i Kriwoszein na trybunie ustawionej przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego województwa poleskiego. Po paradzie, która przebiegała zgodnie z ustaleniami, Niemcy wycofali się na zachodni brzeg Bugu, a Sowieci przejęli kontrolę nad miastem, jak również nad resztą Wschodniej Polski.
Zobacz również: