O ratowaniu Pomnika Żelaznej Brygady w programie „Halo Polonia”

You are currently viewing O ratowaniu Pomnika Żelaznej Brygady w programie „Halo Polonia”

Razem z TVP Polonia prowadzimy zbiórkę na renowację Pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej. W programie „Halo Polonia” o wsparcie inicjatywy apelowała dyrektor stacji Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak oraz nasz wolontariusz Łukasz Wolski.

Już w przyszłym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Za wolną ojczyznę życie oddało wielu naszych rodaków, którzy spoczywają poza granicami obecnej Rzeczpospolitej. Wśród nich są żołnierze słynnej Żelaznej Brygady, która okryła się wielką sławą podczas walk w Karpatach. Wygrane bitwy i potyczki z Rosjanami, a także budowa słynnej „Drogi Polskiej” w przełęczy Pantyrskiej (nazwanej na ich cześć Przełęczą Legionów”), dały podwaliny pod późniejsze odzyskanie niepodległości.

Na szlaku Żelaznej Brygady, w takich miejscowościach jak Nadwórna, Zielona, Rafajłowa czy Pasieczna znajdują się pomniki upamiętniające czyny polskich żołnierzy. Ten w ostatniej z wymienionych miejsc jest w złym stanie i wymaga renowacji. Dlatego też, by uczci pamięć o naszych bohaterach, prowadzimy zbiórkę na jego odbudowę.

Jak pomóc w odbudowie Pomnika Żelaznej Brygady?

– Współpracujemy z Fundacją Studio Wschód, która od 8 lat organizuje akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wyjeżdżają dzieci z okolic Wrocławia, z województwa dolnośląskiego, po to by czyścić i porządkować te zapomniane polskie cmentarze. Pamiętajmy, że Ci Polacy nigdy nie opuścili swojej ojczyzny – to ojczyzna przesunęła swoje granice – mówiła w studio Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak.

W ramach akcji „Mogiłę pradziada” uporządkowaliśmy w tym roku ponad 130 cmentarzy. Przez 10 dni w lipcu, blisko 1200 wolontariuszy pracowało na starych i popadających w ruinę polskich cmentarzach na Ukrainie. Od 2010 roku, przez osiem edycji akcji, udało nam się zinwentaryzować około 100 000 mogił przodków. Zobacz relację z uporządkowanych nekropolii.

– Chcemy wesprzeć szczególny pomnik – pomnik Żelaznej Brygady, która otwierała drogę do wolności tam na Kresach. Żołnierze zginęli, niewielu dzisiaj o nich pamięta. Nie znamy nawet ich nazwisk, ale wiemy że tam są. Trzeba ten pomnik odnowić, on się sypie, grozi mu zawalenie, dlatego postanowiliśmy właściwie w przeddzień odzyskania niepodległości, wykonać ten piękny gest. Dlatego zwracam się do widzów Telewizji Polonia, aby nam w tym pomogli – apelowała dyrektor TVP Polonia.

Pomnikiem Żelaznej Brygady od dwóch lat opiekują się uczniowie uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach wraz z nauczycielką Bernadettą Szczypką. Praca najmłodszych ma bardzo ważne edukacyjne walory, które w przyszłości na pewno będą procentować.

– Oprócz ratowania dziedzictwa narodowego na Kresach, edukujemy również młodzież. Uczniowie szkół gimnazjalnych, licealnych, ale również i studenci, mogą zetknąć się w autentyczny sposób z patriotyzmem – mówił Łukasz Wolski, wolontariusz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. – Mamy świadomość, że jeśli nie będziemy tam jeździć i renowować tych cmentarzy, to one popadną w ruinę. Stracimy w ten sposób, często ostatnie, ślady polskości na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej.

Cały program można obejrzeć tutaj

Poniżej podajemy dane dotyczące zbiórki na pomnik:

Organizatorem zbiórki na odbudowę pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej jest Fundacja Studio Wschód oraz TVP Polonia. Wszelkie wpłaty na ten cel można dokonywać na specjalne subkonta:

– w PLN: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001

– w EURO: 83 1540 1030 2103 7457 2565 0003

– w USD:  56 1540 1030 2103 7457 2565 0004

W przypadku wpłat spoza Rzeczpospolitej Polski należy przed numerem konta wpisać: PL

Podajemy również kod swift dla Banku Ochrony Środowiska: EBOSPLPW

Szczegóły poniżej

http://www.studiowschod.pl/artykuly/ku-chwale-legionistow-polskich-zbiorka-na-odbudowe-pomnika-zelaznej-brygady-w-pasiecznej/