2 listopada Kościół katolicki wspomina w liturgii wszystkich wiernych zmarłych. Modląc się za dusze, które pokutują w czyśćcu, pomagamy im dostać się do życia wiecznego w niebie.
Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami to dzień szczególnej modlitwy w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza tych dusz, które w czyśćcu pokutują za swoje grzechy, czyli muszą jeszcze przygotować się do pełnego zjednoczenia z Bogiem w niebie.
W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej.
2 listopada to czas wyjątkowy również z tego powodu, że wspominając naszych przodków, pielęgnujemy tradycję i tożsamość. Nieodłączną tradycją w tym dniu jest zapalanie zniczy na odwiedzanych grobach. Ten dzień pozwala również zatrzymać się w biegu codzienności i pomyśleć o wieczności, o tym, dokąd zmierzamy.
Dzień Zaduszny został zapoczątkowany w 998 roku, kiedy to w klasztorach podległych opactwu Cluny we Francji zaczęto obchodzić 2 listopada wspomnienie zmarłych. Zwyczaj ten zaczął stopniowo rozpowszechniać się w Kościele zachodnim.
W roku 1311, decyzją Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim.
źródło: l24.lt
Zobacz również: