Odnowione oblicze dworku w Wilkiszkach

You are currently viewing Odnowione oblicze dworku w Wilkiszkach

Ten zabytek historii, będący jednym z nielicznych zachowanych drewnianych budynków tego typu na Litwie, odzyskał swój niegdysiejszy blask dzięki odrestaurowaniu.

Wilkiszkiński dworek, dawna posiadłość rodu Dmochowskich, jest wpisany na listę zabytków prowadzoną przez litewski Departament Dziedzictwa Kulturowego. Otaczający go park o pow. 3,3 ha także objęty jest ochroną, gdyż posiada status pomnika przyrody. Cały zespół zabytkowy, tak park, jak i dworek, wymagał solidnego remontu.

Umożliwiły to wysiłki kierowanego przez Zdzisława Palewicza samorządu solecznickiego – pierwszy etap renowacji rozpoczął się 8 lat temu. Wpierw odnowione zostały wszystkie okna, drzwi, schody i podłogi, oprócz tego zamontowano nowe instalacje mediów (elektryczną i wodno-kanalizacyjną) oraz wyposażono budynek we współczesny system ogrzewania i wentylacji.

Starano się przy tym zachować cenne, gdyż autentyczne elementy epokowego wystroju wnętrza: piece kaflowe, fragmenty parkietu czy okna. Gdy budynek doprowadzono do godnego stanu, nadeszła kolej na teren go otaczający. W uporządkowanym parku powstały miejsca ogniskowe, altanki, pomost kajakowy.

Obecnie dworek w Wilkiszkach jest miejscem odbywania się wszelakich wydarzeń kulturalnych, takich jak szkolenia, posiedzenia Rady Młodzieżowej, obozy letnie czy spotkania nauczycielskie. Posiada przystosowaną do tego salę konferencyjną, gabinety administracyjne, stołówkę z kuchnią oraz nowoczesne wyposażenie w postaci komputerów, projektorów i tablic interaktywnych.

Zobacz również: