9 grudnia 1939 roku, 83 lata temu, dekretem prezydenta na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza powołana została Rada Narodowa RP.
Instytucja ta miała pełnić rolę opiniodawcy i konsultanta wobec prezydenta Rzeczypospolitej, jej pierwszymi członkami byli m.in. Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Cat-Mackiewicz, Stanisław Mikołajczyk i Lucjan Żeligowski. W jej składzie znaleźli się także przedstawiciele przedwojennej opozycji wobec sanacji, którzy na emigracji poparli rząd generała Sikorskiego.
Rada została po raz pierwszy rozwiązana latem 1941 roku, po zawarciu układu Sikorski-Majski, gdyż jej zdecydowana większość ostro sprzeciwiała się warunkom zawarcia układu z Sowietami. Swoje działanie wznowiła. Na początku następnego roku, by po konferencji jałtańskiej znów zawiesić działalność ze względu na kryzys wynikający z porażki sprawy polskiej na konferencji jałtańskiej.
Po raz trzeci Rada Narodowa RP została powołana cztery lata po wojnie przez prezydenta Augusta Zaleskiego. Od lat 50. do 70. zmieniała się długości jej kadencji, przez jakiś czas równolegle funkcjonowała też Rada Stanu RP. W końcu w 1973 roku prezydent Stanisław Ostrowski powołał ją „na czas aż do odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Na początku lat 80. powstały zagraniczne oddziały RNRP w Zachodnich Niemczech i Kanadzie. Organ ten ostatecznie przestał istnieć w 1991 roku, po odbyciu się w kraju pierwszych powojennych w pełni wolnych wyborów parlamentarnych.
Zobacz również: