Ostatni dyktator Powstania Styczniowego

Był dyktatorem powstania styczniowego mającym za sobą doświadczenie w armii rosyjskiej. Służył w armii generała Paskiewicza tłumiącego powstanie węgierskie, uczestniczył w wojnie krymskiej. Został aresztowany przez Rosjan 10 kwietnia 1864 roku i stracony 5 sierpnia.

Romuald Traugutt urodził się w Szostakowie 16 stycznia 1826 roku. Od strony ojca jego rodzina miała pochodzenie niemieckie – przybyła do Polski w czasach saskich. Pod wpływem swojej babki, Justyny Błockiej, miał głęboko zakorzenione wartości patriotyczne. Od 1845 roku służył w armii rosyjskiej. Był oficerem saperów i brał udział w tłumieniu powstania węgierskiego w roku 1848, a latach 1853-1856 walczył w wojnie krymskiej. Dołączył do powstańców styczniowych w kwietniu 1863 roku, gdy objął dowództwo nad odziałem walczącym w rejonie Kobrynia. W sierpniu otrzymał awans na generała i przeniósł się do Warszawy, pełniąc jednocześnie misję dyplomatyczną do Francji dla Rządu Narodowego.

trau do 6

Romuald Traugutt

Władze powstańcze przeżywały we wrześniu głęboki kryzys spowodowany szeregiem czynników. Nie powiodła się misja dyplomatyczna, był to okres klęsk militarnych i konfliktów wewnętrznych (skutek opozycji „czerwonych”). W październiku, mając poparcie dowódców powstańczych i niektórych funkcjonariuszy organizacji narodowej, zostaje mianowany dyktatorem powstania. Jego dyktatura była tajna, przez współpracowników tytułowany był prezesem lub dyrektorem.

Rosyjska policja w nocy z 10 na 11 kwietnia aresztowała Traugutta. Został wydany przez Artura Goldmana. Najpierw przetrzymywano go na Pawiaku, a później w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Był przesłuchiwany, ale nikogo nie wydał. W lipcu Audytoriat Polowy wydał na niego wyrok, został zdegradowany i skazany na śmierć. 5 sierpnia 1864 roku wykonany został wyrok – przez powieszenie.

Jego śmierć zapoczątkowała swoisty kult dla jego osoby. Mówiono o nim, że był osobą niezłomną i zdolną do nadzludzkich czynów. Legenda Traugutta przetrwała do XX wieku. Jednym z jego zwolenników był Józef Piłsudski. W czasie II wojny światowej jego imię nosiły oddziały Armii Krajowej czy nawet Ludowego Wojska Polskiego.