Ostatni powstańczy naczelnik stołeczny ujęty

You are currently viewing Ostatni powstańczy naczelnik stołeczny ujęty

19 grudnia 1864 roku, 158 lat temu, na ulicy Elektoralnej Rosjanie przypadkowo aresztowali Aleksandra Waszkowskiego, ostatniego naczelnika Warszawy w okresie powstania styczniowego.

Urodził się w 1841 roku w Tarnogrodzie (ob. woj. lubelskie), podczas powstania wchodził w skład Warszawskiej Organizacji Miejskiej. W ramach jej działalności dowodził akcją przejęcia rosyjskich map sztabowych w lutym 1863 roku, a więc na samym początku zrywu niepodległościowego.

Jeszcze latem tego samego roku zorganizował napad na kasę główną Królestwa Polskiego w celu pozyskania środków na działalność powstańczą. Powstańczym naczelnikiem stolicy został w grudniu 1863 roku, w wieku zaledwie 22 lat.

Dobrze wiedział że powstanie nieuchronnie upadnie, lecz starał się podtrzymać atmosferę walki w warszawskiej konspiracji wydawaniem rozkazów i odezw. Ze względu na pełnioną funkcję nie opuścił miasta oraz nie mógł mieć stałego miejsca zamieszkania, nocował więc na Solcu w budynku młyna, a dnie spędzał w warszawskich kawiarniach.

Po aresztowaniu zaborcy więzili go w niesławnym X pawilonie warszawskiej Cytadeli. Wraz z Emanuelem Szafarczykiem, dowódcą „sztyletników”, został stracony na stokach Cytadeli w lutym 1865 roku. Wykonanie na nich wyroku śmierci było ostatnią publiczną egzekucją członków powstania w Warszawie.

Zobacz również:

https://www.youtube.com/watch?v=uVRPFWKBxkI
https://www.youtube.com/watch?v=N7-_RolX-Ik&t=22s
https://www.youtube.com/watch?v=5Uy5VFk8tAc&t=1s