Tak nazwano film o ludziach, którzy wyjechali z miasta po II wojnie światowej.
Materiał był kręcony przez ekipę MOST Media przez dwa miesiące w różnych miastach Polski. Podzielony jest na cztery części: okres międzywojenny, 1939 – wejście pierwszych sowietów, życie
w Grodnie trzech bohaterek filmu w czasie okupacji niemieckiej i ich przeprowadzka do Polski. Zrealizowanie filmu w samym Grodnie nie było niestety możliwe.
Jak podają twórcy:
„Chcieliśmy zrobić ten film w Grodnie, mieście, z którego pochodzą bohaterowie. Wydarzenia, które miały początek w sierpniu 2020 roku na Białorusi zmusiły do opuszczenia domów wielu mieszkańców Grodna, a także autorów tego filmu. Już w Polsce, chcąc kontynuować opowieść o wspomnieniach z dawnego Grodna, zaczęliśmy szukać repatriantów – osób, które opuściły miasto po zakończeniu II wojny światowej. Wyjechali jako dzieci. Znaleźliśmy je w różnych miejscach w Polsce. Dziś są ostatnimi świadkami Grodna lat 1930-40, z którymi możemy porozmawiać. Nie chcieli opuszczać swoich domów, ale nowe władze dyktowały im warunki: Syberia lub Polska. Zarówno dla bohaterów filmu, jak i dla nas Grodno jest miastem, z którym wiążą się nasze najlepsze wspomnienia. Zawsze była i będzie w naszych sercach.”
Film obejrzeć można na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watchtime_continue=1&v=5D5tNvCJ_ME&feature=emb_logo
Zobacz również: