21 listopada 1916 roku, cesarz austriacki Franciszek Józef zmarł po 68 latach sprawowania władzy. Jego następcą został wnuk jego młodszego brata – Karol I Habsburg.
Urodzony w 1887 roku. Absolwent Gimnazjum Szkockiego w Wiedniu, służbę wojskową zaczął w 1905 roku, jednocześnie będąc słuchaczem uniwersytetu praskiego. W 1911 roku zawarł małżeństwo morganatyczne z księżniczką Zytą Parmeńską. Po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku Karol stał się habsburskim następcą tronu.
Pierwszą połowę Wielkiej Wojny spędził w funkcji dowódcy sztabowego na froncie. Po śmierci Franciszka Józefa został koronowany 30 grudnia 1916 roku na cesarza Austrii i Króla Węgier. Podjął nieudaną potajemną próbę zawarcia osobnego pokoju z Ententą poprzez księcia Sykstusa Parmeńskiego, swojego szwagra. Starał się zachować istnienie Austro-Węgier poprzez przekształcenie monarchii w federację, lecz dążenia niepodległościowe narodów były zbyt silne.
11 listopada 1918 roku ogłosił rezygnację z udziału w rządach, lecz nie abdykację. Liczył jeszcze na uspokojenie się sytuacji w Austrii i na Węgrzech oraz na powrót do władzy. Republikańska Austria pozbawiła jednak Habsburgów całego majątku i zakazała im powrotu do kraju, próby restauracji władzy Karola na Węgrzech także się nie powiodły.
Karol zmarł w 1922 roku na Maderze na zapalenie płuc. W 2004 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.
Zobacz również: