Wybory do Konstytuanty, czyli Zgromadzenia Ustawodawczego, mającego decydować o przyszłym ustroju państwa rosyjskiego, odbyły się 25 listopada 1917 roku – 105 lat temu.
Zostały wyznaczone na ten dzień przez Rząd Tymczasowy, który przejął władzę w Rosji po upadku monarchii w marcu 1917 roku i przekształcił państwo w republikę we wrześniu. Zanim jednak wybory się odbyły, na początku listopada w wyniku zbrojnego przewrotu władzę w Piotrogrodzie zdobyli bolszewicy, Rząd został rozwiązany, a jego członkowie trafili do aresztu lub uciekli ze stolicy.
Nowy rząd Lenina, pod nazwą Rady Komisarzy Ludowych, początkowo wahał się co do przeprowadzania wyborów do Konstytuanty, jednak w końcu postanowił dekretem podtrzymać wyznaczony przez swoich poprzedników termin, traktując wybory jako test swojej popularności. 25 listopada głosował Piotrogród, tydzień później Moskwa, a w ciągu następnych 10 dni – cała Rosja.
Głosy oddało ponad 44 mln ludzi (frekwencja wahała się miejscowo między 70% a 100%), z czego najwięcej otrzymali eserowcy, prawie 18 mln, a zaraz za nimi z wynikiem 10,6 mln byli bolszewicy, którzy zdecydowanie wygrali te wybory w Piotrogrodzie i Moskwie.
Wyniki te były jednak nie po myśli bolszewików, gdyż nie zdobyli oni większości, co zagrażało stabilności ich władzy. W styczniu 1918 roku rozwiązali Konstytuantę na jej pierwszym posiedzeniu.
Zobacz również: