Otrzymali krzyże „Honor i Prawda” za pracę dla Kresów

26 lutego 2017 r. dwudziestoosobowa grupa z Dolnego Śląska, w tym osiemnastu przedstawicieli Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich z Jugowa, udała się do Warszawy na uroczystości zorganizowane przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie oraz Muzeum Lwowa i Kresów.

Uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe 1863r., w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, zostały zaplanowane na godz. 18. Oczekiwanie na mszę św. postanowiliśmy wypełnić aktywnie, zwiedzając  między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe oraz PGE Narodowy. Koncelebrowanej, o godz. 18,  mszy św. przewodniczył JE Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który podczas wygłaszanego kazania odniósł się do najważniejszych wartości – potrzeby kształtowania i pielęgnowania postawy patriotycznej w polskich rodzinach. JE Biskup Polowy WP przypomniał wydarzenia z historii, kiedy to Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, będąc dzieckiem, odwiedzał wraz z ojcem zaniedbane mogiły, na których to wspólnie odnawiali zniszczone brzozowe krzyże. W uroczystej mszy św. uczestniczył poczet sztandarowy jugowskiego gimnazjum, w składzie Natalia Chandrała, Kaja Juszczak oraz Krzysztof Biełek.  Kolejnym punktem warszawskich  uroczystości był koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać utworów: „Legiony”, „Piechota”, „Marsz Polonia”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku” oraz wielu innych. 

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości, przedstawiciele Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wręczyli dyplomy oraz Krzyże „Honor i Prawda”. W gronie wyróżnianych znalazła się pani Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty w latach 2006-2016. Przedstawicielka Fundacji Lwów uzasadniając wybór pani Beaty Pawłowicz powiedziała: „… Trzeba mieć wielką odwagę, wielkie polskie serce, żeby nie tylko mówić o Polsce, ale i o polskości Kresów, i dbać o całą tę polską tożsamość. Jest taki kurator na Dolnym Śląsku, nazywa się Beata Pawłowicz, która właśnie to wszystko robi i za to jej dziękujemy…”. W gronie wyróżnianych znalazła się jedna placówka oświatowa – Publiczne Gimnazjum w Jugowie. Przedstawicielka Muzeum Lwowa i Kresów  uzasadniając wybór naszej szkoły  powiedziała „… Drodzy Państwo wspominałam w powitaniu, że przyjechała do nas młodzież aż z Dolnego Śląska, młodzież z Jugowa. Bardzo cieszymy się, że możemy nagradzać szkoły i nauczycieli, którzy wychowują polską młodzież w miłości do polskiej tradycji, do polskości Kresów. Robią to wszystko, żeby dzieci same chciały jechać na Kresy i dbać tam o polskie pamiątki. Takim gimnazjum jest Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Jugowa…”.  Krzyż „Honor i Prawda” odebrała pani dyrektor Bożena Sołek-Muzyka.

Wyjazd do Warszawy i udział w uroczystościach, które każdy z uczestników zapamięta do końca życia, nie byłby możliwy, gdyby nie finansowe wsparcie przyjaciół Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie oraz tych, którzy otworzyli  swoje serca dla Kresów Wschodnich. Za udzieloną pomoc dziękujemy pani Adriannie Mierzejewskiej Wójtowi Gminy Nowa Ruda oraz panu Janowi Lenartowi Nadleśniczemu Nadleśnictwa Jugów.

20170226_195205

20170226_194209

20170226_190500

20170226_185442
20170226_175403

DSC_0394

DSC_0393