Otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

You are currently viewing Otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

8 czerwca miała miejsce oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum Ofiar Komunizmu. Powstanie tej instytucji było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Zadaniem muzeum jest przedstawienie Amerykanom martyrologii ofiar władzy komunistycznej na całym świecie. Kładzie ono także nacisk na jak najszersze pokazanie polskiej historii dotyczącej komunizmu i jego ofiar, od walki z Rosją sowiecką w 1920 roku, poprzez działalność antykomunistycznego podziemia, do powstania NSZZ „Solidarność”. Muzeum obrazuje także polskie przywództwo wśród krajów w przeszłości podbitych i rządzonych przez komunistów.

Utworzenie tego muzeum zawdzięczać można staraniom Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu. Organizacja ta powołana została przez amerykański Kongres w roku 1993 z inicjatywy prof. Zbigniewa Brzezińskiego, politologa prof. Lee Edwardsa i Lva Dobriansky’ego, antykomunistycznego działacza pochodzenia ukraińskiego. Fundacja na przestrzeni lat skupiała się na działalności edukacyjnej, np. poprzez przygotowanie podręcznika do nauczania historii komunizmu w szkołach publicznych, nagrywa również materiały multimedialne ze wspomnieniami ofiar i świadków.

Muzeum znajduje się w pobliżu Narodowej Promenady rozciągającej się od Kapitolu do Białego Domu, w samym sercu Waszyngtonu.

Zobacz również: