195 lat temu, 21 października 1827 roku, zwołano pierwszy Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
Organ ten reprezentował wszystkie stany w Wielkim Księstwie Poznańskim, a później także i pruskiej Prowincji Poznańskiej. Prawo do zbierania się sejmu stanowego zostało Księstwu nadane przez króla pruskiego w 1823 roku, a rozporządzenie z roku następnego określało jego skład.
Instytucja ta realnie miała jedynie uprawnienia doradcze. Sejm miał prawo wydawać opinie na temat projektów aktów prawnych które dotyczyły prowincji, a także niektórych o zasięgu ogólnokrajowym. Posłowie mieli też możliwość uchwalania zażaleń i petycji, przedstawianych następnie głowie państwa.
Sejm składał się 48 posłów: 24 ze szlachty, 16 z mieszczaństwa, i 8 z chłopstwa, wszyscy musieli być chrześcijanami. Posłowie ci byli wyłaniani w wyborach bezpośrednich przez ziemian. Posłów z siedmiu największych miast Księstwa wybierano tam w wyborach bezpośrednich, a pozostałe miasteczka oraz chłopstwo wybierali swoich posłów w wyborach pośrednich. O prawie do oddania głosu wśród mieszczan i chłopów decydował cenzus majątkowy.
Sejm wg prawa miał zbierać się co 2 lata, jednak rzeczywiście zdarzało się to rzadziej. Obradom przewodniczył marszałek wybierany ze stanu szlacheckiego. Ostatni Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego zebrał się w roku 1845.
Zobacz również: