113 lat temu nad Lwowem w ówczesnych Austro-Węgrzech po raz pierwszy wzniósł się balon z trzema pasażerami na pokładzie. W 1910 roku była to nie byle sensacja w mieście, na początku XX wieku lotnictwo rozpoczynało swój dynamiczny rozwój.
Starania do pierwszego lotu nad Lwowem przygotowywało Galicyjskie Towarzystwo Lotnicze ,,Awiata”. Po kilku zmianach terminów start wzlotu ostatecznie wyznaczono na 28 maja na godzinę 9:00. Jako miejsce odlotu wyznaczono lwowski Park Stryjski. Dzień przed odlotem całą noc napełniano gazem balon o pojemności 1300 m3 i udźwigu 650 kg. Sam wzlot balonu był dodatkowo spektakularny , gdyż miał on zabrać ze sobą aż trzech pasażerów.
Rankiem 28 maja na miejscu wydarzenia zebrał się ogrom ludzi, zarówno zwykłych mieszkańców Lwowa jak i elita w osobach burmistrza Lwowa Stanisława Ciuchcińskiego oraz wojewody Michała Bobrzyńskiego.
Gdy nastąpiła godzina odlotu do kosza balonu weszło dwóch inżynierów Edmund Libański, Karol Richtmann oraz porucznik Rudolf Harnish. Po komendzie ”Start” żołnierze trzymający balon puścili liny i ten wzniósł się w powietrze ku radości i ekscytacji zebranych gapiów, jednakże doszło do komplikacji.
Po wzniesieniu się na wysokość ponad 2000 metrów wiatr porwał balon na wschód co mogło przynieść przykre konsekwencje, pasażerowie mieli obawę, że wiatr zepchnie ich za austriacko-rosyjską granicę. Po dotarciu w okolice Złoczowa – miasta przy dzisiejszej granicy obwodów lwowskiego i tarnopolskiego Ukrainy podjęto decyzję o lądowaniu. Przy lądowaniu aeronautom pomogli okoliczni chłopi oraz patrol Ułanów Złoczowskich, który przybył na miejsce po dostrzeżeniu lądującego balonu.
Po bezpiecznym znalezieniu się na ziemi pasażerowie zwinęli balon po czym udali się pociągiem z do Lwowa.
Fot: Gryć Sowków – Leopolitana i kresowiana
Źródło: ”Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa.”. Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Ku Czci Poległych Lotników. Warszawa 1933.
Zobacz również: