112 lat temu, 22 września 1939 roku, Grzegorz Junosza-Piotrowski wykonał 27-kilometrowy przelot nad morzem z Petersburga do twierdzy Kronsztad.
Urodził się w 1881 roku w Krakowie w rodzinie szlachcica, inżyniera kolejowego. Ukończył studia prawnicze w Warszawie, podjął naukę w Szkole Morskiej w Petersburgu. W rosyjskiej marynarce wojennej na Bałtyku służył przez sześć lat jako oficer nawigacyjny. Zainteresowawszy się w tym czasie awiacją, zgłosił się następnie na ochotnika na wyjazd do szkoły lotniczej do Francji, gdzie przybył wiosną 1910 z grupą innych oficerów rosyjskich, w tym Bronisławem Matyjewiczem-Maciejewiczem.
We Francji odbył kurs pilotażu w szkole lotniczej Bleriota, otrzymując dyplom pilota. Gdy jesienią wrócił do stolicy, uczestniczył w I Wszechrosyjskim Mityngu Lotniczym. Wykonywał loty na samolocie Bleriot IX 2bis, zabierał pasażerów.
Wyczyn z 22 września tego roku, czyli przelot tej długości z pasażerem (korespondentem dziennika „Russkoje Słowo”) był wówczas sensacją światową i przyniósł mu dużą popularność.
Podczas Wielkiej Wojny był komendantem statku transportowego wożącego amunicję z Rosji do Belgradu przez Morze Czarne i Dunaj. W 1916 został mianowany zastępcą attaché morskiego przy ambasadzie Rosji w Waszyngtonie. W Nowym Jorku, gdzie przebywał przez większość czasu, zaczął utrzymywać kontakt z organizacjami polonijnymi. W 1919 roku powrócił do kraju, zmarł w 1935 roku w Warszawie.
Zobacz również: