Dekret „O ochronie państwa” został wydany przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego 78 lat temu – 30 października 1944 roku.
Wraz z Kodeksem Karnym Wojska Polskiego i dekretami o rozwiązaniu tajnych organizacji wojskowych oraz o wymiarze kary dla zdrajców narodu polskiego był on elementem terroru prawno-sądowego wprowadzonego przez quasi-rząd krajowy z nadania sowieckiego wobec jego przeciwników – przede wszystkim AK-owskiego podziemia i zwolenników rządu londyńskiego.
Dokument ten łamał fundamentalną zasadę niedziałania prawa wstecz – wchodząc w życie 3 listopada obejmował czyny popełnione przed dniem 15 sierpnia tego roku. Składał się z 11 artykułów, skonstruowanych tak, by interpretacja popełnionych czynów była niemalże dowolna. Przewidywały one dwie kary, więzienie lub śmierć.
5 punktów dekretu było stosowanych po wojnie wobec ludności cywilnej, która była sądzona np. za posiadanie takich przedmiotów jak broń lub radioodbiornik. Do kwietnia 1955 roku postępowania takie prowadziły również znane z surowych wyroków sądy wojskowe PRL.
Dekret o ochronie państwa został uchylony przez wprowadzenie tzw. małego kodeksu karnego w listopadzie 1945 roku. Miesiąc później utracił swoją moc prawną.
Zobacz również: