3 lipca 2018 roku grupa 1300 wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w tym także 18-osobowa reprezentacja z Jugowa, wyruszyła na Kresy Wschodnie, aby ratować od zapomnienia polskie nekropolie. Uroczysta odprawa wyjeżdżającej młodzieży miała miejsce pod Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu.
W uroczystościach uczestniczyli: pan Andrzej Dera Sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta RP, pan Paweł Hraniak Wojewoda Dolnośląski, pan Tadeusz Samborski Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, pan Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz płk Mieczysław Struś Komandor Rajdu Katyńskiego. Podczas uroczystej odprawy inicjatorki akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”: pani Grażyna Orłowska- Sondej oraz Beata Pawłowicz odebrały Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas IX edycji akcji wolontariusze uporządkują 145 zaniedbanych polskich cmentarzy.
Wolontariusze z Jugowa pracowali na trzech cmentarzach. Zobacz osobne relacji z Berdyczowa, Bród oraz Huciska Brodzkiego.
Zdjęcia z wyjazdu z Wrocławia
Dzień 8 lipca 2018 r. wolontariusze z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z Jugowa spędzili na zwiedzaniu stolicy i największego miasta Ukrainy, położonego nad rzeką Dniepr- Kijowa. Młodzież, opiekunowie oraz dr Jurek Sokalski- Członek Zarządu Głównego i Prezydium Związku Polaków Ukrainy, dzięki uprzejmości pana Nikity Turika- studenta Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie zwiedzili najważniejsze miejsca miasta: Monaster Św. Michała Archanioła o złotych kopułach, Pomnik Bohdana Chmielnickiego, Majdan Niezależności, Złotą Bramę, główną aleję Kijowa – Chreszczatyk, Katedrę Św. Zofii oraz Bramę Lacką.
Jedną z najbardziej oczekiwanych atrakcji był przejazd Kijowskim metrem- najgłębiej położonym pod powierzchnią ziemi obiektem tego typu na świecie- 105m. Na zakończenie wycieczki młodzież uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami VI Raju Wołyńskiego w Żytomierzu. Przy pomniku Jana Pawła II wspólnie odśpiewano „Rotę”.
W ostatnim dniu pobytu na Kresach Wschodnich wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z Jugowa udali się do Lwowa. Pierwszym i najważniejszym punktem zwiedzania miasta położonego na Ukrainie, na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią, były: Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt. Jak pisał Kornel Makuszyński w 1934r. o Cmentarzu Łyczakowskim: „ Panteon Lwowa, bo słynni ludzie śpią na nim wiecznym snem… . Tu spoczywa i Goszczyński, i pułkownik Ordon, historyk przesławny Karol Szajnocha, wielka poetka Maria Konopnicka i wielu ludzi wspaniałych…”. Największe wrażenie na wolontariuszach wywarł widok cmentarza wojskowego Polaków, poległych na Ziemi Lwowskiej w latach 1918- 1920. Jak pisał Kornel Makuszyński w 1939r.: „ Cmentarz lwowskich bohaterów nie jest miejscem ponurym, gdzie się łzawe odprawia zaduszki: jest to pole chwały, łąki życia, na które spod ziemi, spod darni grobów , jak przeczyste źródło, bije promienisty blask, jest to gniazdo orłów, co jarzącymi patrzą się oczyma, czy żyje wśród nas to, co oni zbudzili krzykiem serc i szczękiem oręża …”. Aby uczcić pamięć polskich bohaterów, wolontariusze przy Grobie Nieznanego Żołnierza odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Kolejnym punktem zwiedzania Lwowa była Bazylika metropolitalna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstanie, głównej świątyni Lwowskiej Archidiecezji Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie, przypada na XIV- XV w. Katedra utrzymana jest w stylu gotyckim z dobudowaniami z okresu renesansu i baroku. Wolontariusze z Jugowa mieli zaszczyt uczestniczyć we mszy św. w Katedrze Lwowskiej. Następnie młodzież zobaczyła Kaplicę Męki Pańskiej, zbudowaną w końcu XVI w., jako kaplicę grobową rodziny Boimów oraz Pomnik Adama Mickiewicza, który odsłonięto 30 października 1904r. Ostatnim punktem zwiedzania Lwowa był Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany przez jezuitów w latach 1610- 1630.
Wieczorną porą młodzież pożegnała Lwów i udała się w drogę powrotną do Polski. Opiekunowie wolontariuszy z Jugowa: Marcin Antosik, Urszula Siwka, Marek Siwka oraz Bożena Sołek- Muzyka składają podziękowania na ręce młodzieży, która poświeciła swój wolny czas aby bezinteresownie ratować polskie nekropolie od zapomnienia. Na Kresach Wschodnich byli z nami: Natalia Muzyka, Julia Lichwa, Karol Tyszka, Violetta Hryckiewicz, Milena Wyrębak, Zuzanna Pełka, Aleksandra Kałwak, Marta Hryckiewicz, Maciej Siwka, Wiktoria Jarosz, Adrian Koćmirski, Przemysław Dyjak, Oliwia Rybicka oraz Paulina Sypień.