105 lat temu, 2 lipca 1917 roku, Józef Piłsudski w akcie protestu opuszcza Tymczasową Radę Stanu w Królestwie Polskim.
Był to obywatelski organ emancypacyjny, ustanowiony w styczniu 1917 r. przez niemieckie i austro-węgierskie władze okupacyjne w Królestwie Polskim. Została utworzona na podstawie rozporządzeń generalnych gubernatorów warszawskiego
i lubelskiego z 6 grudnia 1916. Utworzenie tego organu stanowiło rozpoczęcie realizacji obietnic zawartych w akcie 5 listopada, czyniącego Królestwo Polskie odrębnym podmiotem o charakterze państwowym.
Na mocy tegoż aktu wiosną 1917 roku rozpoczęto organizowanie Polskiej Siły Zbrojnej (niem. Polnische Wehrmacht) – wojska Królestwa Polskiego, w skład którego włączone zostać miały Legiony Polskie.
Spowodowało to konieczność złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec Wilhelmowi II, wcześniejsza legionowa przysięga składana była jedynie na wierność monarsze austro-węgierskiemu. Józef Piłsudski, jako polityk mający największe wpływy w Legionach i zasiadający w TRS, sprzeciwiał się tak mocnemu wiązaniu sprawy polskiej z interesem Niemiec w Wielkiej Wojnie i na znak protestu przeciw podporządkowaniu Legionów niemieckiemu dowództwu opuścił swoje stanowisko.
Tydzień później, 9 lipca 1917 roku, większość żołnierzy I i III Brygady demonstracyjnie uchyliła się od złożenia przysięgi za namową przyszłego marszałka. Zaprzysiężona została jedynie większość żołnierzy II Brygady pod dowództwem pułkownika Hallera, od samego początku słabo związanych z Józefem Piłsudskim. II Brygada zasiliła „Polnische Wehrmacht”, nazwany tymczasem Polskim Korpusem Posiłkowym – pod niemieckim dowództwem i rekrutowanym z poboru.
Zobacz również: