Początki rządowych mediów w Polsce

You are currently viewing Początki rządowych mediów w Polsce

Pierwsza w historii Polski rządowa agencja prasowa, Polska Agencja Telegraficzna, została założona 31 października 1918 roku – 104 lata temu.

Początkowo jej siedziba była rozdzielona na Kraków i Lwów, jednak w końcu przeniosła się do stolicy. Jej nakładem ukazywało się 14 biuletynów podejmujących tematy bieżących wydarzeń w kraju i poza nim ze świata polityki, gospodarki, kultury i sportu. Jako że docelowo miały być także źródłem wiadomości o Polsce w prasie zagranicznej, biuletyny te tłumaczone była na inne języki.

W wyniku przewrotu majowego piłsudczycy objęli wszystkie kluczowe stanowiska w strukturach Agencji. Spowodowało to jej „militaryzację” – w drugiej połowie lat 30. z sześciu członków samej dyrekcji PAT jeden tylko nie miał wojskowej przeszłości. Szła za tym także kontrola przepływu treści – zamówienia państwowe były faworyzowane, tym bardziej że od początku dekady Agencja działała na zasadach komercyjnych.

Podczas II wojny światowej PAT kontynuowała działalność jako oficjalna agencja mediana Rządu RP na uchodźstwie. Po 1945 roku właściwie przestała funkcjonować, sporadycznie wydawała biuletyny polonijne dotyczące sytuacji w kraju za „żelazną kurtyną”.

Ferdynand Pasiecznik, ostatni redaktor emigracyjnej PAT, 27 lutego 1989 roku symbolicznie przekazał misję medialną Agencji na rzecz powstałej niedawno Polskiej Agencji Prasowej, która miała być kontynuacją PAT.

Zobacz również: