28 września w Londynie odbył się pogrzeb Marii Barr-Grabowskiej.
Wiosną zeszłego roku Instytut Pamięci Narodowej udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie z okresu II wojny światowej. Widniała na nim młoda kobieta w polskim wojskowym mundurze. IPN zwrócił się o pomoc do internautów w celu ustalenia jej tożsamości. Odkryto, że zdjęcie przedstawia dwudziestoletnią Marię Baar zd. Chłusewicz, która w czasie wojny pracowała w edynburskim Instytucie Przetaczania Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża jako laborantka.
Była małżonką Philipa Rexa Barra-Barcińskiego – pilota i dowódcy brytyjskiego 107. Dywizjonu Lotniczego. Zginął on w 1942 roku podczas wykonywania misji. Słynne zdjęcie wykonano tuż po odebraniu przez Marię odznaczenia, które jej mężowi nadano pośmiertnie.
Barr-Grabowska pochodziła z Kresów Wschodnich, w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” w 1943 roku wspominała, że urodziła się 20 lat wcześniej w Grodnie i chciała studiować w Wilnie, lecz dalszą naukę przerwała jej wojna. Po 1945 roku pozostała na obczyźnie i ponownie wyszła za mąż, tym razem za kapitana z polskiej 1 Dywizji Pancernej Stanisława Grabowskiego.
Zmarła w Chichester w 2018 roku w wieku 95 lat. Urny z prochami pani Marii i jej syna zostały złożone w grobie Stanisława Grabowskiego, na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.
Zobacz również: