Polscy spadochroniarze Kremla

27 grudnia 1941 roku, 81 lat temu, we wsi Wiązowna koło Warszawy wylądowała tzw. Pierwsza Grupa Inicjatywna Polskiej Partii Robotniczej.

Byli to polscy działacze komunistyczni którzy przeżyli piekło „wielkiej czystki” i operacji polskiej NKWD w drugiej połowie lat 30. i z których Stalin postanowił sformować nowe polskie ugrupowanie komunistyczne, posłuszne wyłącznie jemu. PPR miała po wojnie zdobyć władzę w Polsce i pod płaszczykiem demokracji podporządkować kraj Związkowi Sowieckiemu.

W Pierwszej Grupie Inicjatywnej znaleźli się m.in. Marceli Nowotko, I sekretarz KC partii, Paweł Finder, jego zastępca, oraz Bolesław Mołojec, organizator i dowódca partyjnej bojówki w postaci Gwardii Ludowej. Wszystkim udało się przedostać do Warszawy i spotkać się z działaczami krajowymi, m.in. Władysławem Gomułką. 6 stycznia 1942 roku w konspiracji oficjalnie powołali oni PPR.

Ze wszystkich 13 członków Grupy wojnę przeżyło tylko dwóch. Reszta została zdekonspirowana i zabita przez Niemców lub zginęła w niejasnych okolicznościach, prawdopodobnie w wyniku rywalizacji o władzę w partii, jak Nowotko i Mołojec.

Podobnie potoczyły się losy ośmioosobowej Drugiej Grupy Inicjatywnej, zrzuconej w maju 1942 roku. Sześciu z jej członków także zamordowali Niemcy lub też zginęli z rąk polskiego podziemia, tak jak Jan Gruszczyński, zastrzelony przez NSZ w marcu 1944 roku.

Zobacz również: