Polska szkoła w Krasławiu na Łotwie, wobec której lokalne władze podjęły w styczniu uchwałę o likwidacji, będzie w dalszym ciągu funkcjonować i kształcić w naszym ojczystym języku. To efekt starań i pomocy finansowej ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Rada Powiat Krasław uchwałę o likwidacji polskiej szkoły (a także 3 innych placówek) podjęła z powodów ekonomicznych. Coraz mniejsza liczba uczniów powodowała, że koszty utrzymania szkoły stały się zbyt duże dla samorządu. Decyzja zapadła 28 stycznia tego roku, ale w uchwale była klauzula, która umożliwiała anulowanie postanowienia. Placówka musiała jednak pozyskać finansowanie z zewnątrz.
Sprawą zajęły się środowiska polonijne, dzięki którym udało się zaangażować Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort zapewnił płynność finansową Szkoły Polskiej im. hr. Platerów w Krasławiu przynajmniej do końca roku szkolnego 2016/17. Na stronie MSZ czytamy:
W wyniku intensywnych starań polskich dyplomatów 24 lutego br. ambasador RP na Łotwie Ewa Dębska i Przewodniczący Rady Powiatu Krasław Gunars Upenieks podpisali porozumienie o współpracy na rzecz funkcjonowania i rozwoju Szkoły Polskiej im. hr. Platerów w Krasławiu.
Na podstawie porozumienia Rada Powiatu Krasław 25 lutego przyjęła jednogłośnie uchwałę o anulowaniu wcześniejszej decyzji ze stycznia w sprawie likwidacji polskiej szkoły. Zapewnione przez stronę polską finansowanie zapewni funkcjonowanie szkoły w dotychczasowej formie prawno-instytucjonalnej do końca roku szkolnego 2016/2017.
To świetna informacja dla naszych rodaków zamieszkujących ten rejon Łotwy. W innym wypadku, ich dzieci musiałyby uczęszczać do szkoły dla mniejszości narodowych, gdzie nauczanie odbywa się w języku rosyjskim. Na Łotwie funkcjonują jeszcze 3 inne polskie placówki: w Rydze, Dyneburgu i Rzeżycy.
Czytaj również: Zlikwidują polską szkołę w Krasławiu na Łotwie?
Źródło i zdjęcie: msz.gov.pl