Rząd na czele z premierem Leonem Kozłowskim wycofał się z jednego z zapisów tzw. małego traktatu wersalskiego 13 września 1934 roku – 88 lat temu.
Mały traktat wersalski podpisany został 28 czerwca 1919 roku przez Polskę łącznie z głównym traktatem wersalskim jako jeden z warunków jego zawarcia. Oba traktaty ratyfikował we wrześniu Naczelnik Państwa. Dokument ten gwarantował poszanowanie
i obronę praw mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę.
Podobne zobowiązania wobec swoich mniejszości narodowych podpisały także Czechosłowacja, Grecja, Królestwo Serów, Chorwatów i Słoweńców oraz Rumunia. W krajach będących sygnatariuszami małego traktatu wersalskiego mniejszości narodowe oraz religijne miały prawo bezpośredniego odwołania się do Ligi Narodów jeśli czuły się dyskryminowane.
Ruch ten był ingerencją o charakterze jednostronnym i asymetrycznym w suwerenność państw będących sygnatariuszami traktatu, ponieważ Republika Weimarska nie została zmuszona do jego podpisania, nie zagwarantowano zatem równoległych praw dla mniejszości (zwłaszcza polskiej) na terenie Niemiec.
II RP wypowiedziała procedurę odwołania do Ligi Narodów (art. 12) związaną z małym traktatem wersalskim 13 września 1934 roku z powodu wycofania się Niemiec z Ligi Narodów rok wcześniej oraz ogłoszeniem przystąpienia do niej ZSRS. Jednocześnie zachowała gwarancje praw mniejszości określone w traktacie.
Zobacz również: