19 grudnia 1800 roku, 222 lata temu, w Krzywiczach (ob. obwód miński Białorusi) urodził się Józef Chodźko, topograf, geodeta i generał lejtnant w służbie rosyjskiej.
Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie należał do podziemnych organizacji patriotycznych. W wyniku wybuchu powstania listopadowego musiał opuścić Wilno i trafił na zesłanie na południe Rosji, do Mołdawii. Swoją pracę geodezyjną zaczynał w ówczesnych rosyjskich guberniach nadbałtyckich.
Na Kaukaz skierowany został na początku lat 40. do służby wojskowo-topograficznej Korpusu Kaukaskiego. Nadzorował triangulacje pod obu stronach pasma górskiego, w Armenii i na Kubaniu. Jest autorem pierwszego geograficznego geodezyjnego opisu Kaukazu oraz jednym z pierwszych Europejczyków którzy zdobyli szczyt Araratu. Służbę wojskową zakończył w 1867 roku.
Mimo przejścia na emeryturę nadal realizował się w swoim zawodzie. W wieku 73 lat udało mu się wejść na jeden z kaukaskich lodowców. Za swoje badania triangulacyjne regionu został odznaczony złotym medalem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, był pierwszym zesłańcem politycznym w Rosji docenionym w ten sposób.
Odznaczony również rosyjskim Orderem Orła Białego, źródła rosyjskie i sowieckie zazwyczaj zatajają jego polską narodowość oraz młodość. Zmarł w Tyfilisie (ob. Gruzja) w 1881 roku.
Zobacz również: