Polski cmentarz w Koziatynie (MPOOZ 2018)

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  od 3 do 12 lipca 2018 roku  grupa ze Środy Śląskiej obok porządkowania grobów Polaków w Machnówce pracowała również na cmentarzu polskim w Koziatyniu.

Koziatyn  to siedziba rejonu koziatyńskiego w obwodzie winnickim. Miasto liczy około 25 tysięcy mieszkańców i historycznie leży na Podolu. Do 1793 roku miasto należało do Korony Królestwa Polskiego, po drugim rozbiorze zostało włączone do Imperium Rosyjskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w kwietniu 1920 Koziatyn został zdobyty przez Polaków pod dowództwem gen. Jana Romera. Obecnie w dwóch szkołach uczniowie mogą uczyć się języka polskiego.

Dla nas Koziatyn był miejscem naszych noclegów, skąd co rano wyjeżdżaliśmy do Machnówki ale poświęciliśmy również półtora dnia na porządkowanie cmentarza polskiego.

Znajduje się on w sąsiedztwie Kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – dobrej rady i Domu Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.  W planach miasta na tym obszarze miał powstać bazar ale starania biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej zaowocowały zmianą tej decyzji i od 1 września 2006 roku cmentarz jest przypisany do siedziby Sióstr Zakonnych z Polski.

Obecnie w Domu Zgromadzenie mieszka tylko jedna siostra Fabiana, która była dobrym duchem całego naszego pobytu. Siostra prowadzi świetlicę dla dzieci, czynną głównie w piątek, sobotę i niedzielę. Opiekuje się wszystkimi, którzy mają ochotę tam przebywać. Uczy także języka polskiego dzieci od szóstej klasy ale i wielu dorosłych. Ta wysunięta na wschód placówka  utrzymuje się dzięki pomocy Kościoła z Polski.

Cmentarz w ogromnej części jest uporządkowany. Jest fragment zarośli, gdzie w pierwszej kolejności poszukiwaliśmy grobów Polaków, ale poza jednym przewróconym i w kawałkach pomnikiem nic nie odnaleźliśmy. Skupiliśmy się głównie na wyczyszczeniu i odmalowaniu liter na grobach usytuowanych bezpośrednio obok Kościoła.

Na zakończenie naszego pobytu zapaliliśmy na odnowionych grobach, przywiezione z Polski białe i czerwone znicze.