Ponad 40 lat polskiego zespołu dziecięcego na Litwie

You are currently viewing Ponad 40 lat polskiego zespołu dziecięcego na Litwie

Zespół Pieśni i Tańca „Świtezianka”, działający przy gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, kultywuje i podtrzymuje tradycje kultury polskiej na Litwie już 46 lat.

Jest to jeden z najstarszych polskich dziecięcych zespołów na Litwie. Jego pierwszymi kierownikami byli Krystyna Bogdanowicz i Władysław Korkuć. Od 2015 roku kierownikiem zespołu jest choreograf Teresa Andruszkiewicz, była uczennica szkoły, wieloletnia tancerka „Świtezianki”.

Kierownictwo „Świtezianki” już od samego początku działania zespołu miało na względzie popularyzowanie polskiej kultury narodowej oraz lokalnej kultury ludowej. Pierwsze lata działalności przebiegały pod znakiem występów w mniejszych i większych miejscowościach Wileńszczyzny. Po upadku Związku Sowieckiego poszerzył się zasięg geograficzny występów: Polska, Łotwa, Ukraina, Białoruś, Rosja, Norwegia.

Na uwagę zasługują także wspaniałe stroje, w których „Świtezianka” występuje na scenie. Zespół poza ludowymi kostiumami z różnych regionów Polski posiada oryginalne litewskie stroje ludowe otrzymane w darze od Algirdasa Brazauskasa, zmarłego 12 lat temu prezydenta Litwy w latach 1993-98.

Zobacz również: