Po raz kolejny tajemniczy cmentarz w Niżniowie został uporządkowany. W tym roku prace na zapomnianej przez lata polskiej nekropolii miały wyjątkowe znaczenie, gdyż jesienią chcemy poświęcić to miejsce. Właśnie trwają prace renowacyjne przy mogile polskich legionistów, którzy polegli tutaj w 1920 roku w wojnie z bolszewikami.
To kolejny rok, gdy pracujemy w tej miejscowości. Niżniów jest pod opieką grupy, która już od 9 lat pracuje na cmentarzu w Tłumaczu. Od samego początku wzbudzała ona bardzo duże zainteresowanie wszystkich wolontariuszy. Zarówno ze względu na niezwykle ciekawe nagrobki, historię samej miejscowości, jak i opowieści autorstwa obecnych mieszkańców wsi, dotyczące właśnie katolickiego cmentarza.
Szczególną opieką otoczona jest przez nas mogiła dwóch legionistów, którzy polegli w obronie nieodległości Polski. Obecnie zaangażowane przez na osoby wykonują zlecone prace, dzięki którym miejsce pochówku żołnierzy ma odzyskać dawny blask. W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości i jako Fundacja Studio Wschód, organizator akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, chcemy uczcić to wydarzenie w niezwykły sposób. Z pewnością takim będzie odnowienie i poświecenie tego cmentarza.
Przypominamy, że wciąż poszukujemy danych drugiego z Legionistów.
Kilka słów o Niżniowie
Niżniów to z wielu względów miejsce niezwykłe. Już w 1508 roku był notowany jako miasto, należąc do dóbr rodu Sieniawskich. Późniejszymi właścicielami tutejszych ziem były m. in. Potoccy, Jabłonowscy i Lanckorońscy.
W styczniu 1740 roku wojewoda rawski Stanisław Jabłonowski ufundował w Niżniowie klasztor Paulinów. Dwa lata później rozpoczęto jego budowę, wraz z Kościołem. Ponad 100 lat później, w 1883 roku, błogosławiona siostra Marcelina Darowska (założycielka SS Sióstr Niepokalanek), założyła tutaj klasztor. Uważała go za najukochańszy „dom” po Jazłowcu. Założyła tam również elementarną szkołę, która była bezpłatna.
Jeszcze w 1930 roku w mieście znajdowały się 4 restauracje, hotel oraz piękny urząd miejski. Po II wojnie światowej Niżniów uległ degradacji, a wraz z nim polski cmentarz. Jeszcze wcześnie spalono zarówno kościół, jak i klasztor. Dziś zostały po nich tylko ruiny i kaplica nagrobna sióstr Niepokalanek.
Wykonane prace
Ze względu na wielki wysiłek, jaki włożyliśmy w uporządkowanie tego cmentarza w ubiegłym roku, podczas tegorocznej akcji pracowało się nam nieco łatwiej. Przede wszystkim mogliśmy zająć się drugą częścią nekropolii, która całkowicie spowita jest w lesie. A właściwie była, bo wiele z drzew i krzaków zostało przez nas usuniętych. Udało się również odczytać napisy z kolejnych nagrobków.
Ogromne drzewa, który wyrosły tutaj przez kilkadziesiąt lat, niszczyły polskie nagrobki i cały czas stanowiły zagrożenie dla kolejnych mogił. Udało nam się ponadto usunąć z terenu cmentarza kolejne śmieci, które zalegały w kilku miejscach. Teren ten uporządkowaliśmy najlepiej jak tylko potrafiliśmy, a ekipa która zajmuje się obecnie renowacją cmentarza doceniła nasze starania. Widzieli bowiem, jak nekropolia wyglądała jeszcze niedawno.
Podziękowania należą się radnemu powiatowemu Dmytro Romanyszynowi z towarzystwa „Kamieniarz” oraz nauczycielowi historii Romanowi Gonczarowi, którzy razem z nami pracowali podczas tegorocznej akcji. Obaj zrobili bardzo wiele, żebyśmy zainteresowali się tym miejscem.
Zobacz, jak pracowaliśmy w Niżniowie w zeszłym roku.
Po pracy
Niezwykłe krajobrazy otaczające Niżniów umilały nam drogę powrotną do miejsca zakwaterowania w Tłumaczu. Z kolei Dniestr przyniósł ochłodzenie po pracy. Jak co roku dowiedzieliśmy się również sporo historii o miejscowości, w której pracowaliśmy.
Nasza grupa, odwiedziła również cmentarze w Oknianach, Nadorożnej i Pałahiczach
Przed uporządkowaniem
W trakcie prac
Po uporządkowaniu
Cegły, które według miejscowych, pochodzą jeszcze z klasztoru
Wizyta ekipy telewizyjnej
Odpoczynek
Opiekun grupy Łukasz Wolski