81 lat temu rozstrzelano przywódców polskiego podziemia w Równem. To właśnie historii tej organizacji poświęcona jest książka „Związek Walki Zbrojnej – 1 w Równem. 1939–1941”.
Jak opisuje Tetiana Samosiuk, autorka, „jest to książka o kwestii wyboru. Podobnie jak przed nami, Ukraińcami, obecnie stoi wybór zaangażować się w walkę o niepodległość czy szukać bezpiecznego miejsca, zostać wolontariuszem czy kolaborantem, tak Polacy w 1939 r. stali przed tym samym wyborem.”
Książka ukazała się przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Łucku.
Samsoniuk, była pracownica Państwowego Archiwum Obwodu Rówieńskiego, a obecnie zastępca dyrektora ds. rozwoju i wdrażania technologii cyfrowych w rówieńskim muzeum krajoznawczym, od wielu lat bada losy przedstawicieli różnych narodowości, ofiar sowieckich represji. Kilka lat temu redakcja „Monitora Wołyńskiego” przygotowała do druku jej pierwszą książkę, „Jeńcy września 1939”, traktującą o polskich jeńcach wojennych, którzy trafili do niewoli sowieckiej we wrześniu 1939 r.
Publikacja o ZWZ–1 to już drugi tom w serii «Ocaleni od zapomnienia». Została opracowana na podstawie spraw karnych przechowywanych w Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Równem i we Lwowie, a także uzupełniona wiadomościami udzielonymi przez krewnych bohaterów szkiców biograficznych.
źródło: monitorwolynski.com
Zobacz również: